| Fiorella18 a întrebat:

TPU! In ultima vreme m-am documentat despre efectele zaharului asupra organismului uman si am descoperit ca sunt multe si daunatoare, mai ales cu cat zaharul este consumat in cantitati mari.
As vrea sa mai reduc consumul de zahar si in ultima saptamana chiar l-am redus destul de mult, observand deja schimbari in bine in organism. Insa imi e destul de greu sa renunt de tot pentru ca iubesc dulciurile si as vrea sa stiu daca cineva de aici a mai facut aceasta decizie si daca da cum a invins pofta de zahar( dulciuri care contin zahar)? Si daca dupa un timp devine mai usor sau va fi mereu la fel de greu sa ma lupt cu tentatia? Nu vreau pareri decat de la cei ce au facut acest pas. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cu cat renunti mai repede la absolut toate sursele de zahar, cu atat vei scapa mai repede de nevoia de dulce. Daca vei continua sa consumi constant ceva dulce, vei intretine aceasta nevoie. http://www.i-medic.ro/boli/diabet-zaharat

| Fiorella18 explică (pentru doctoressa):

Cred ca va referiti doar la sursele de zahar, nu la zaharul natural, cum ar fi fructele si mierea. La aceste lucruri nu trebuie sa renunt, ele sunt naturale si sanatoase. E o veste buna daca voi scapa odata de nevoia asta de dulce pentru ca e foarte greu sa lupt asa. Simt ca daca nu mananc macar ceva cu zahar, o bucatica cat de mica, nu pot. Nu am consumat zahar in mod exagerat pana acum dar vreau sa renunt de tot, sau aproape de tot pentru ca este foarte nesanatos.

| JohnnyBi a răspuns:

Inlocuiesti zaharul din dulciuri cu stevie. e un indulcitor sanatos. nu e la fel la gust, trebuie sa te acomodezi, dar nu are efectele secundare ale zaharului

| Fiorella18 explică (pentru JohnnyBi):

Stiu de stevie dar e destul de scumpa si o poti folosi doar pentru a indulci ceai, cafea, limonada. oricum nu cred ca poti face prajituri cu ea. Merci pentru raspuns, am sa ma interesez daca pot face prajituri cu ea. happy sau poate cu miere.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Fiorella18):

Prajituri poti face, se comporta similar la temperaturi ridicate
mierea daca o bagi in ceva ce are peste 60* celsius isi pierde calitatile sanatoase. e buna doar "cruda", adica nepregatita termic.

| Fiorella18 explică (pentru JohnnyBi):

Da, ai dreptate, uitasem de miere, ca nu trebuie preparata termic.

| RAY a răspuns:

Eu am reusit, sunt perioade cand nu manc, pai am aflat ca am lambia si ma manca nasu de frica m-am lasat, zaharul distruge dinti si organismul

| Fiorella18 explică (pentru RAY):

Ai reusit sa consumi foarte putin sau sa il elimini de tot din alimentatie?

| RAY a răspuns (pentru Fiorella18):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca poti renunta definitiv la dulciuri.
Am incercat timp de 2 saptamani, iar cand mi-a venit menstruatia, fiind o perioada mai,, delicata'', am mancat foarte multe dulciuri, pentru ca renuntasem brusc la ele. Stiam ca nu e bine, eram constienta si totusi parca nu ma puteam opri.
Poti inlocui zaharul alb cu cel brun sau cu mierea.
Insa, dulciurile contin glucoza, ceea ce avem nevoie pentru creier. Deci, iti poti permite o data pe saptamana o ciocolata neagra - peste 50% cacao, glucoza sau batoane de cereale etc.
Bafta!

| Fiorella18 explică (pentru anonim_4396):

Am observat si eu lucrul asta, am momente cand imi spun ca pot si totul e sub control si momente cand ma intreb ce a fost in capul meu sa cred ca pot renunta la prajituri, ciocolata si biscuiti. laughing Cred ca vine odata si momentul cand nu mai simti asa tare nevoia dar trebuie sa te lasi incet-incet, dintr-o data nu se poate. Cam in decurs de o luna sa tot scazi cantitatea de dulciuri. Astept si eu binecuvantatul moment cand corpul meu nu o sa imi mai zica: hei, e momentul pentru o ciocolata sau desert...ma gandeam sa incerc si batoanele, din cate stiu nu contin zahar, nu? Poate ca nu e posibil, dupa cum zici, sa renuntam de tot, dar macar putem reduce drastic consumul de zahar. Ce putin, eu pot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fiorella18):

Bineinteles ca poti sa reduci consumul, dar sa renunti definitiv la dulciuri, nu e recomandat. Totusi, ne ajuta si ele la ceva, doar ca trebuie folosite in cantitate redusa.happy
Bineinteles, totul se face treptat. In caz contrat, organismul va suferi o scadere brusca a glicemiei, ceea ce nu este bine.

| Fiorella18 explică (pentru anonim_4396):

Sa renunti de tot nu e recomandat, adica sa renunti la fructe si alte surse naturale de fructoza (cum ar fi mierea), dar la zahar da, e chiar recomandat sa renunti de tot pentru ca zaharul rafinat contine fructoza in cantitati foarte mari si asta poate duce la obezitate, diabet, boli de inima, etc. dupa un timp in care consumi in exces. Intr-adevar, zaharul mai contine si glucoza, dar din cate am inteles corpul e capabil sa-si fabrice glucoza din alimente.
Da, ai dreptate, treptat e cel mai bine, e foarte greu sa renunti brusc.