| anonim_4396 a întrebat:

În ultimii doi ani am început să iau în greutat, mult. Acum 2 ani aveam aproximativ 60-61kg și 1, 68m. Acum am 1, 68m și 73, 8 kg. De la 61 m-am ingrașat brusc până la 68kg și m-am menținut așa până vara trecută, cu excepția unei perioade de câteva luni în care, fără să fac nimic special am observat că scad în greutate. Vara trecută am început să cresc iar în greutate și nu înțeleg de ce. Nu mâncam fast food, sucuri foarte rar, la evenimente, dulciurine erau singurele dar nici chiar cu alea nu exageram. Am renunțat complet la pâine, am redus considerabil zahărul (mă axez mai mult pe fructe), nu mai beau sucuri deloc, nu mănânc prăjeli (pentru că nu îmi plac...) și de 2 luni am renunțat la carne (nu mâncam numai carne de pasăre și rar de porc, vita și mielul nu îmi plac), cu excepția cărnii de pește pe care o mănânc și acum. Disper. Săptămânal am tot mai multe kg și nu stiu ce să mai fac. Înainte de pandemie m-am apucat de sală, am făcut 3 luni apoi s-a închis sala. Am făcut cu instructor, aveam febră, dar nu am văzut nici măcar o mică schimbare... Cedez psihic. Am făcut analize la medicul de familie și au iesit perfect, nu am nici diabet și nici probleme cu tiroida. Ce să fac? Nu îmi permit să merg la psiholog. Și așa nu mă descurc bine financiar. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar greutatea asta are originea undeva, ori manaci foarte mult, ori mananci ce nu trebuie si nu esti constienta de asta. Nu te-ai ingrasat cu aer cele 12-13kg (de la 60kg) ci mancand!
Am vazut in alt topic al tau ca ai ovare polichistice, deci ai probleme hormonale, datorate mancarii neadecvate pe o perioada lunga de vreme. Faptul ca endocrinologul nu-ti face analize amanuntite pentru hormoni, nu depisetaza problema ta, fiindca poti fii in parametrii normali dar sa ai tiroida afectata sau alte glande hormonale ori adrenale.
Trebuie sa te starduiesti sa reversezi tot, si sa dai macar 10kg jos, cu sport facut in casa, sau alergat in jurul acsei/blocului, macar 1 ora pe zi.

| lpavel a răspuns:

Incearca sa mai faci si tu putin efort fizic! Nu ai ce face? iesi pe afara sa te plimbi cate 1 ora sau chiar ai putea sa alergi putin. Apoi cu mesele e ok ce consumi dar intrebarea e cat consumi? Daca nu faci nimic nu depasi 2 mese pe zi si nici acelea sa nu fie mese mari. Sau daca nu rezisti asa atunci mananca de 4-5 ori cate ceva dar foarte, foarte putin, doar atat cat sa nu-ti fie foame si ce e mai important, ocupati tot timpul liber cu ceva care sa te faca sa uiti de mancare! consuma multa apa! dulciuri numai si numai cand nu mai rezisti happy Seara inainte cu 2 ore de culcare sa NU mananci nimic! Incearca cand te ia foamea sa bei cate putina apa plata! Toate cele bune!