| Ljsjs a întrebat:

Fac sala de 5 luni și am aceeași greutate, ar trebui sa nu ma mai concentrez sa mănânc atât de multe proteine și să mă axez pe multe calorii?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să nu te mai concentrezi pe rezultate rapide.

| Frank51 a răspuns:

Greutatea nu este o formă bună de măsurare, diferența o vezi la rezistență și la greutatea pe care o ridici. Dacă ai avansat, este logic că și masa musculară este mai mare, dacă nu ai avansat trebuie să faci 2 lucruri:
Mărești frecvența la sală, astfel încât fiecare grupă de muschi are pauză doar 3 zile, mărești greutatea cu care ești obișnuit, chiar dacă vei face mai puține repetări.

Al doilea lucru este alimentația bazată pe metabolismul tău. Din câte observ ai un metabolism rapid, deci trebuie să mananci mai frecvent. Asta înseamnă că în loc să ai 2 sau 3 mese mari, vei avea 4 sau 5 mese mai mici, și îți recomand să iei o jumătate de cupă de proteine după fiecare masă.