| IoanaPuppy31 a întrebat:

In ultimul timp nu prea am baut apa si consumam rar fructe. S-a intamplat ca acum o luna, cam asa, am fost constipata si am luat supozitor laxativ. Miercuri aceiasi chestie. Acum sunt constipata de miercuri! Am inceput sa mananc sanatos si vreau sa scap de constipatie (4 zile). Nu mai iau laxativ ca sa nu provoace dependenta. Ce remedii naturiste stiti? Beau multa apa, mananc mere si o sa incerc ceaiul de musetel!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suc de rosii sau bulion. Eu asa am rezolvat. Beam cate o cana de trei ori pe zi.

| IoanaPuppy31 explică (pentru Salontanul):

Am mancat o rosie intreaga. Maine dimineata sau dupa masa imi trece?

| Salontanul a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Nu. trebuie mai mult. N-ai vazut ce am scris sus? Ia rosii, stoarce-le si bea suc proaspat. Si tratarea este in timp deoarece, uneori, constipatia este o boala cronica.

| pisciutza19 a răspuns:

Bors, ia-ti un iaurt activia cu fibre dar iti recomand sa il consumi cand stai casa in acea seara sau dimineata ma rog cand vrei tu.

| Anonim23042014 a răspuns:

Bea lactate.