| stanila33 a întrebat:

Sunt constipat de o saptamana.Am facut ceai ( special pentru constipatie ) si un fel de laxativ de plante ( nu laxativ normal pentru am inteles ca da dependenta ), iar cand incerc sa ma screm ma doare o portiune mica din spate ( insuportabil ). Vreau sa ma sfatuiti ce sa beau, mananc ca sa treaca mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Supozitoare cu Dulcolax sau fa-ti o clisma, au efect in cateva minute

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bea cafea, Cola, astea in general te scapă de constipatie.

| Donsavas a răspuns:

Cafeaua,pe stomacul gol,dimineata,te scapa de constipatie! Te doare pentru ca nu reusesti sa elimini,fiind constipat si esti nevoit sau poate te grabesti si te fortezi. Pune-te cu picioarele pe colac! Asta o sa te faca sa elimini mai usor excrementele. Toate laxaticele,inclusiv cele naturale, provoaca dependenta, da nu de la prima folosire, ci de la folosirea repetata si abuziva a acestora. Consumul de fructe si legume, de ciorbe si sucuri naturale regulat previne constipatia.

| presus a răspuns:

Foloseste un supozitor.