| Luizabgd1999 a întrebat:

Bună TPU, in urma cu 4 zile am avut o extracție dentara, totul a fost ok in cele 3 zile, dar azi dimineață am făcut puțin efort fizic, in sensul că am inceput sa fac curățenie mai amănunțita prin casa și am început să resimt iarăși dureri in acel loc, iar de vreo 2 ore m-am și umflat puțin. Credeți că este o reacție normală acum in primele zile sau poate fi ceva mai grav, gen o alveolita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai simtit durere pentru ca facind efort creste pulsul, deci si in zona aia creste circulatia singelui, dar nu-i nimic grav. Daca esti mai sensibila, stai si tu linistta o zi doua, nu se intampla nimic daca lasi curatenia pe mai tirziu.
Tine ceva punga cu gheata acolo pe obraz unde spui ca sa imflamat, stai in pat, nu mai fa efort.
Oricum cand ti se scoate un dinte, chiar daca sa zic nu te doare, te simti naspa de tot, acel disconfort care pe mine personal ma face sa stau in pat, nu-ti vine sa faci nici sex laughing desi nu-i prea recomandat asa ceva, doar zic ca idee nu ai pofte de nici unele.

Stai si tu linistita si vezi ce se intampla, daca se agraveaz, suni dentistu, daca te lasa durerea, inseamna ca e de bine si ca a fost din cauza efortului.

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Oare ce te-o fi apucat treaba așa de repede? Locul acela a sensibil timp îndelungat, apoi nu este suturat ci se așteaptă închiderea lui când o vrea Domnul, iar tu ai vrut să forțezi mâna Domnului. Posibil este o inflamație, deci ar trebui să mergi la medic din nou... Acolo intră vrând-nevrând: mâncare, lichide calde, bacterii, care stimulează apariția infecției. Numai bine!