| onlychengs a întrebat:

Ieri dimineata am fost la dentist pentru o extractie dentara(mi-a scos niste resturi de la o masea definitiva). Pana sa imi treaca efectul anesteziei n-am avut nimic, dar dupa a inceput sa ma doara foarte tare. Am luat un calmant si mi-a trecut durerea, dar am observat ca locul de sub limba se umflase putin. Azi dimineata s-a umflat si mai tare. Am sunat la medic iar asistenta a spus ca doctorul da de obicei Augumentin unde crede ca e necesar si ca e normal sa se mai umfle avand in vedere ca eu am avut infectie acolo.
Credeti ca sunt sanse sa se umfle mai mult pana luni-marti? Ar trebui sa iau antibiotic avand in vedere ca doctorul nu mi-a zis nimic despre asta? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| maddog95 a răspuns:

Nu lua antibiotic, ii normal sa se umfle tot mai tare, in primele 2-3 zile se produce edemul maxim, asteapta sa treaca umlatura, continua sa iei antiinflamatoare si antialgice (ketonal, nuroffen ), cu cat mai puternic cu atata o sa fii mai fericitalaughing.

| onlychengs explică (pentru maddog95):

Dar nu ma doare acum. Mi-am mai scos o data resturile de la alta masea si nu s-a umflat deloc... N-am avut nicio problema atunci

| maddog95 a răspuns (pentru onlychengs):

Cand vine vorba de tratamente medicale, niciodata nu o sa fie doua cazuri identice, mereu o sa apara diferente, daca a fost mai dificila interventia, cat de tare a fost lezata alveola si tesuturile adiacente. Se vede umflatura? gen cand te uiti in oglinda

| onlychengs explică (pentru maddog95):

Cand ma uit in oglinda nu se vede aproape deloc. E umflata gingia si putin obrazul pe dinauntru, dar si o mica parte de sub limba... Ma cam deranjeaza cand vorbesc
Am pus niste gheata totusi, asa mi-a spus asistenta