| Bianca777 a întrebat:

injecția la dentist doare? Mi-e foarte frica deoarece trebuie sa ma opereze sa imi scoată molarii de minte si imi face anestezie. imi puteti da niste păreri sau sa imi spuneti cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, te inteapa putin dar e nesemnificativa durerea.

| AutumnDay a răspuns:

In spate nu vei avea nicio problema. Eu in partile din spate, cand am avut nevoie sa imi faca anestezie, fie nu am simtit absolut nimic, fie am simtit ceva mai usor ca atunci cand te musca un tantar sau o muscă. Singurele locuri in care doare ceva e daca iti face injectia cand ai nevoie sa iti lucreze la vreun dinte din fata, insa in spate nu vei avea absolut nicio problema.
In plus, iti da cu spray anestezic inainte de a-ti face injectia. Curaj!

| Freya1 a răspuns:

E o intepatura mica...
Daca esti speriata poate te panichezi un pic dar iti trece e mai bine decat durerea pe care ai simtio daca nu ti-ar face anestezia

| anonimg a răspuns:

Nu te va durea.
Prima data o sa dea cu un mic spray pentru amortirea gingiei. Va face asta pentru ca sa nu simti acul de la seringa cand iti va face o mica injectie in gingie. Dupa injectia aceasta nu o sa mai simti nimic vreo doua ore.

Răspuns utilizator avertizat
| PandaChan33 a răspuns:

Durerea este putin mai mica decat la o injectie normala, faza e ca nu te doare si dupa... Daca zici ca iti scoate molarii de minte s-ar putea sa iti faca mai multe anestezii in mai multe locuri ca sa amorteasca bine.Nu te teme eu am facut mai multe injectii de astea la dentist si a fost ok.

| robinn a răspuns:

De ce trebuie sa-ti scoata molarii de minte?