| BiancaDenisa a întrebat:

Joi, asistenta medicala de la scoala a venit prin clase pentru a ne anunta ca urmeaza sa facem vaccinul pentru difterie si tetanos. M-am documentat pe internet, am citit despre aceste doua afectiuni, dar am gasit si lucruri mai putin placute. Acum 2 ani, acest vaccin a fost refuzat de catre parinti, iar acum 3 ani, mai multi copii au lesinat si li s-a facut rau dupa vaccinare, vaccinul avand reactii adverse neplacute.
Nu este obligatoriu, se poate refuza acest vaccin, dar dupa afectiunile bolilor, nu stiu daca as vrea sa iau in considerare refuzarea lui.
Vreau parerea unor adulti sau persoane care au trecut prin asta, ori sunt familiarizate cu problema. E bine sau nu sa fac acest vaccin? Si de ce? Sunt clasa a 9-a

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Am făcut și eu astfel de vaccinuri la școală și nu am pățit nimic, ele merg pe prevenție.
Sfatul meu este să-l faci.
Orice medicament are reacții adverse!
Nu te mai lua după internet, vrei un sfat, mergi la medicul școlii sau cel de familie/ specialist.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa parerea persoanelor de pe net, intreaba 1 sau 2 medici daca vrei neaparat o opinie serioasa si profesionista

| miuuuuxd a răspuns:

Eu l-am facut desi nu prea sunt de acord cu ele...prea folositor nu este, am un coleg care a trebuit sa se trateze dupa ce s-a zgariat intr-un cui ruginit. L-am facut pentru ca au insistat bunicii mei care sunt medici si au zis ca nu are cu ce sa imi strice, oricum aveam facut dozele anterioare si daca nu il faceam pe asta, care era ultimul, celelalte doze se pierdeau. Vreau sa mai spun si ca pe moment nu doare dar dupa o sa ai dureri in zona intepaturii 2 saptamani.
Sfatuieste-te cu parintii tai si ia o decizie. Multa bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru miuuuuxd):

Pai crezi ca daca faci vaccinul si te zgirii in cuie ruginite gata, nu mai trebuie' nici macar sa te speli? happy

| miuuuuxd a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu am spus asta dar consider ca daca ai facut un vaccin nu ar mai trebui sa faci boala respectiva si sa mai si dai banii pe medicamente pentru ca spitalul nu le are in dotare.

| KodrutZ a răspuns (pentru miuuuuxd):

Uneori vaccinul poate face diferenta dintre faci boala si crapi si faci boala si scapi.winking

| CristinaTeah a răspuns:

Eu zic să lași aceste așa zise postări contra vaccinului. Eu spun să-l faci deoarece este folositor și nu cred că se poate provoca ceea ce ai spus tu mai sus. Dacă e să fie așa, nu este din cauza acelei substanțe, ci din pură prostie a asistentei. ❤ Fă acest vaccin.