| IoanaC1999 a întrebat:

Buna, TPU! La 33 de săptămâni de sarcina am gradul 3 de maturare a plecentei, bebe are 1900 gr. Este prima sarcina... am motive de îngrijorare? Carui fapt i se datoreaza imbatranirea placentei? Poate asta afecta micutul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De ce nu ați discutat cu medicul ginecolog care vă are sub observație? Face rău inclusiv această stare de stres pe care o aveți! Fiți mai calmă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am auzit despre asa ceva cand nevasta-mea a fost insarcinata.
Adica tot ce am avut au fost niste analize la sange, urina, iar la sange, si vreo 3 sau 4 scan-uri. atat.
N-am auzit de termenul asta dar am citit adineauri.
Iti sugerez, sa mergi si la alta clinica sa faci un scan, si sa nu le zici ce ti-au zis ceilalti, iar dupa scan, sa ii intrebi cum e placenta, in ce stadiu e? Medicii gresesc des. E bine totusi sa ai si o a doua opinie.
Al nostru s-a nascut cu aproape o luna mai devreme, si a fost totul perfect, iti dai seama ca nu se astepta nimeni, trebuia sa se nasca pe 24 decembrie, si a venit pe 30 noiembrie. A fost asa ceva gen, woooosh, mi s-a rupt apa? nu stiam nici ce naibii sa fac. laughing
In fine,
Uite ce am gasit eu despre asta :

Studiile au mai relevat că o placentă îmbătrânită mai devreme de 32 de săptămâni poate aduce risc de dezlipirea placentei, sângerare masivă la naştere şi hemoragie postnatală ori un bebeluş cu scor Apgar mic. Totodată, o gravidă aflată între 28 şi 36 de săptămâni de sarcină şi care, în urma ecografiilor se dovedeşte că are o placentă cu gradul trei de maturare, poate să se confrunte cu placenta praevia, diabet, anemie severă sau presiune arterala crescută. După săptămâna 37, orice calcificare a placentei nu mai este considerată atât de gravă, dat fiind că bebeluşul poate să se nască în orice moment.
Soluţii pentru placenta îmbătrânită

Monitorizarea atentă prin intermediul ecografiilor este una dintre soluţiile pe care le poate pune în practică o mamă suspectă de o o îmbătrânire prematură a placentei. De asemenea, această monitorizare trebuie însoţită de controale regulate la medic, dar şi de analize specifice în cazul în care mama are antecedente sau suferă de anumite afecţiuni ce, coroborate de placenta îmbătrânită, pot afecta evoluţia sarcinii.