| anonim_4396 a întrebat:

La intrebarea aceasta as vrea sa raspunda numai cei care sunt in situatie similara sau cunosc oameni in situatie similara ca a mea, si fara comentarii rautacioase. Am diferite probleme "mentale" sa spun asa. De exemplu prima si cea mai rea ii furia mea pe care nu o pot controla. De exemplu cand ma enervez tare, nu mai vad nimic in fata mea, imi vine sa rup tot. Asa am fost de mica, cand m-am enervat pe ceva, de exemplu desenam desenam si cand nu imi iesea atunci rupeam creionul, foaia tot si incepeam sa plang. Simt o furie intensa in mine, pe care nu o pot controla, cand sunt nervoasa foarte tare incep sa tremur. Alta problema este ca imi schimb starea, de exemplu uneori sunt fericita, implinita... alteori ma simt fara folos, ca nu sunt buna la nimic si ma subestimez, uneori imi vine sa plang fara motiv. Sau uneori sunt foarte hiperactiva, vorbesc foarte mult, nu pot sa stau intr'un loc, si la scoala nu puteam sa fiu concentrata sa tau linistita intr-un loc, mereu trebuia sa fac ceva. Dar de exemplu lectia pricepeam foarte repede, mereu cand invatam, in 10 minute am invatat 2 pagini pe de rost.nu stiu ce este dar daca ma puteti ajuta...straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi un sindrom bipolar cu predominanta fenomenelor maniacale. Daca chiar nu te poti controla, cu efort de vointa, e bine sa mergi la un psiholog. Cel putin deocamdata nu pari a avea nevoie de psihiatru, dar daca nu rezolvi problema, in cativa ani s-ar putea sa ajungi si la nevoia de psihiatru. Cred ca in stadiul asta, un psiholog bun iti poate asigura o viata normala.

3 răspunsuri:
| papusikatha a răspuns:

Ti-am raspuns in privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea megre la psiholog, te-ar putea ajuta.

| misshoney a răspuns:

Si eu patesc la fel cate odata cand incerc sa ma loghiez pe vreun anumit site si incerc de vreo 3 ori si nu mi iese imi vine sa plang si dau cu mauss-ul de masa si incep sa aps toate tastele tastaturei.Si in timpul testului de geografie ma apuca rasul fara nici un motiv, nu aveam stare pentru ca nu invatasem.