| TVDxDamon a întrebat:

dragi utilizatori TPU! La multi ani si un nou an fericit tuturor! :*
Am o problema de cate zile si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi (poate imi mai revin)...
Imediat dupa Craciun, am inceput sa plang din orice, pur si simplu nu aveam motiv sa fiu suparata, de exemplu ma uitam la televizor si deodat incepeam sa plang, imi vine sa plang fara motiv,inainte sa dorm plang pana obosesc, dupa adorm, iar dimineata ma trezesc foarte devreme si incep sa plang! Din ce cauza pot fi asa? Am mai auzit la altii despre depresie... Sa fiu oare depresiva?
Va rog ajutati-ma cu un sfat, m-as simti mai bine! Dau funda cui ma face sa ma simt cat de cat OK!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu musai trebuie sa fie depresie pentru a plange.
In aceste zile de sarbatoare incarcate enotional, se intampla oricui sa planga fara un motiv anume.
Se intampla sa plang si eu uneori fara un motiv anume.
Incearca sa ai o ocupatie/descarca-te in fata unui prieten, probabil esti incarcata emotional si uite asa te trezesti plangand.
Si ceva analize nu strica sa iti faci.
Un an nou fercithappy

| anonimg a răspuns:

Se intampla asta din lipsa de ocupatie, din lipsa de activitate fizica. Noi daca nu avem o ocupatie trebuie sa ne gasim; trebuie sa ne facem intotdeauna de lucru. Sunt oameni care au nevoie de ajutorul nostru. Un capitol din Biblie citit pe fiecare zi este un bun antidot impotriva oricarei stari care ne nelinisteste. Si cum medicamentul nu se ia fara apa, tot asa nici Biblia nu se citeste fara rugaciune.

| Exaizo a răspuns:

Http://youtube.com/watch?v=eaoVpGUOzkY

Nu ai cum sa nu te invelesti :)
Din moment ce spui ca esti suparata, ei bine. Incearca sa nu te mai gândesti la asta. Gândeste-te ca este o zi normala, si te uiti la acel videoclip, lasa-ti grijile deoparte iar daca te uiti la acel videoclip si nu te inveselesti, inseamna ca nu iti doresti asta, iar noi nu avem cum sa te ajutam.

| Mariusika_Marius_1999 a răspuns:

Salut si un an nou fericit
Vreau sa iti spun ca si eu am recut prin asta apoi am cazut intr-o depresie majora si am devenit emo (emo vine de la emotiv adica persoana cu sentimente prea puternice)

| Chivoiu_Emanuel_1993 a răspuns:

Salut si an nou fericit.In primul rand este posibil sa fie depresie deoarece plangi mult dar pot exista si alte motive. Poate nu ti-a placul ca a trecut craciunul asa de repede incat ai inceput sa plangi sau cand te-ai uitat la televizor poate te uitai la un film trist si nu ti-ai dat seama.Eu iti sugerez sa te duci la un medic pentru a afla raspunsul.

| FlorinelDaniel a răspuns:

Salut. La multi ani si tie.
Dupa tot ce ai spus se pare ca ori ai intrat in depresie(motiv stiut de tine) sau iti lacrimeaza ochi. Sfatul meu este sa mergi la un doctor(doctorul de familie) si dupa la un psiholog.
Pa, pa. Sper ca te-am ajutat.

| Floree6052 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care a-s putea sa ti-l dau, a-r fii sa te duci la psiholog... nu e in regula ceea ce se petrece cu tine si de aceea a-r tretuii sa faci ceva in privinta asta :* succeswinking

| Andra77887878 a răspuns:

Poate trebuie sa te linistesti putin. Incearca sa fii cat mai relaxata, sa faci ceea ce vreai tu, priveste doar lucruri amuzante si dragute, preocupate non stop cu ceva si incearca sa fii tu in sine pozitiva! Succes :*