| cinevadepetpu a întrebat:

M-am decis sa va povestesc viata mea, dar va spun la sfarsit de ce:
M-am nascut in 2002, deci am 11 ani si 8 luni. Am fost fericita, ma intelegeam bine cu parintii etc. La gradinita eram laudata, in concluzie aveam o viata buna. Dar, cand eu aveam 5 ani, tata s-a hotarat sa divorteze de mama pentru ca nu se mai intelegeau deloc. Mie, mi-a fost doarte greu sa accept asta pentru ca ii iubeam pe amandoi foarte mult. Pana la urma m-am obisnuit pentru ca bunica mea a ajutat-o pe mama. Cand am inceput scoala, am avut o prietena foarte buna care imi era si colega de banca. In clasa a treia o alta fata a venit si mi-a furat cea mai buna prietena. Ma simteam singura. Ca sa nu mai zic ca eram grasa si aveam celulita. In fine, am inceput sa slabesc. Cred ca atunci am avut primul contact cu anorexia. Dar, am ignorat-o. In clasa a patra mi-am facut un nou prieten. Dupa foarte putin timp am devenit cei mai buni prieteni. Bineinteles, ca cineva trebuia sa se bage, adica toate fetele. Tot anul ne-am certat si ne-am impacat. In fine, la sfarsitul anului, mi-a promis ca vom ramane prieteni. Eu nu l-am crezut... Cand am inceput clasa a cincea, eram deja la alta scoala. Noi colegi, profesori noi... Nu am mai vorbit cu cel mai bun prieten al meu de la inceputul verii. Apoi, prin luna noiembrie, la inceput, mi-a venit o idee: Sa slabesc putin. Am mancat din ce in ce mai putin si am facut mai mult sport. Am slabit, dar voiam mai mult. Cam atunci, am inceput sa devin anorexica. Inca nu sunt am 35 de kg, sau 37. Oricum, acum nu mai sunt acel copil fericit, sunt mereu trista si mai nou as putea sa fiu si anorexica. Ce pot sa fac ca sa fiu fericita din nou? Nu ma refer la anorexie, ma refer la tot in general.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la un psiholog. Esti anormal si excesiv interesata de aspectul fizic si asta iti strica viata. Psihologul te va ajuta sa vezi ca exista lucruri mult mai importante in viata si ca fericirea vine din altceva, nu din a fi slaba. Ci din a fi buna, intelegatoare, inteligenta, a avea rezultate excelente la carte si apoi in meseria aleasa, etc. Poti depasi momentul cu putin ajutor.

mira
| mira a răspuns:

Ai nevoie de sfatul unui medic nutritionist si al unui psiholog.Roaga pe cineva dintre adultii din familie sa te duca la medicul de familie mai intai. Apeleaza si la psihologul scolii.Trebuie sa stii ca prieteniile la aceasta varsta nu sunt pe viata.Mereu vei cunoaste oameni noi si vei lega alte prietenii.Fii optimista.Viitorul te asteapta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| SimonaCristina a răspuns:

Ai nevoie de ajutor din partea unui psiholog si a unui nutritionist. Lasa gandurile negre, f optimista, viata e frumoasa si tu esti abia la inceputul ei. Te asteapta un drum lung, cu suisuri si coborisuri, pe cae-l vei strabate cu bine cu ajutorul lui Dumnezeu.

| neca a răspuns:

Mananca cum vrei si nu-ti mai fa griji despre ce cred alti despre tine
si incearca sa nu mai fi asa dramatica
si incepe sa gandesti pentru tine nu pentru alti