| DAnc3 a întrebat:

m-am intalnit cu un prieten inainte cu 2 zile de a face el varicela, e posibil sa ma fi infectat si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, foarte posibil. Persoana cu varicela e cea mai contagioasa chiar inainte de eruptia veziculelor (Adica de aparitia bubitelor) deci daca te-ai intalnit cu el cu 2 zile inainte sa faca bubitele era in perioada cea mai contagioasa. Daca nu ai facut varicela pana acum cel mai probabil peste aproximativ o saptamana si tie o sa inceapa sa-ti iasa bubite.
Multa sanatate.

| DAnc3 explică (pentru CuriousStuff):

A trecut o saptamana si 2 zile de la acea intalnire si nu prezint nici-un simptom, inca este posibil sa am?

| CuriousStuff a răspuns (pentru DAnc3):

Probabil ai o imunitate buna si virusul nu a reusit sa-si faca de cap... Dar de varicela nu o sa scapi oricum, eu am facut in facultate, si crede-ma ca mai bine o faci cand esti mai mic. Daca trece si saptamana asta si nu iti ies bubite inseamna ca ai scapat.
Multa sanatate.

| DAnc3 explică (pentru CuriousStuff):

Am niste planuri importante pentru craciun si de asta ma tem.

| CuriousStuff a răspuns (pentru DAnc3):

Simptomele ar trebui sa apara la scurt timp dupa contactul cu persoana cu varicela. Cel mult o saptamana, as zice, dar exista si cazuri in care dureaza mai mult. Eu zic ca nu trebuie sa-ti anulezi inca planurile, daca pana de craciun nu iti apar bubite sigur nici in tipul craciunului sau dupa craciun nu o sa-ti mai apara.

| DAnc3 explică (pentru CuriousStuff):

Sper sa fie asa, multumesc pentru incurajare.

| TCosminn a răspuns:

Depinde de ce s-a intamplat in timpul acelei intalniri (nu numai sexual, daca este cazul). Ea nu se contacteaza prin aer, adica el iti da tie varicela prin aer. Saliva este un factor important.

| Pizzaislife a răspuns:

Daca nu ai stat prea mult si prea aproape nu dar oricum fa niste analize

| Stefania_Mara_1971 a răspuns:

Varicela nu apare imediat adica poate apare si dupa o saptamana in general 12 sau 13 zile...Inainte sa ti apata acele bube um se spune trebuie sa ai niste simptome prevum febra mare, oboseala, dureri de cap, intome specifice racelii. sper ca te a, ajutat!

| TeddySmoker a răspuns:

Perioada de incubatie, care dureaza de la expunerea la virusul varicelei pana la aparitia semnelor de boala, este de obicei intre 14-16 zile dar poate fi cuprinsa intre 10-21 zile.

Primele simptome ale varicelei sunt:
- febra intre 38 si 39, 4 C;
- indispozitie, oboseala si stare de rau;
- apetit diminuat sau disparut;
- dureri de cap si inflamatia gatului.
Primele semne sunt de obicei usoare la copii, dar la adulti pot fi severe. Aceste semne persista pe toata perioada bolii. Dupa 1-2 zile de la aparitia primelor semne de boala, apare eruptia (urticarie) pruriginoasa, care produce mancarime.

Stadiile eruptiei cutanate din varicela:
- pete rosii sau umflaturi: ce se transforma in vezicule pline cu lichid clar sau tulbure;
- veziculele: se rup si zemuiesc;
- veziculele rupte: sunt acoperite de cruste.

Cea mai contagioasa perioada incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei veziculare, continua in timpul formarii veziculelor (care dureaza in general 4-5 zile) pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.
In alte afectiuni poate aparea eruptie cutanata similara cu cea din varicela.

Sau puteai sa cauti pe Google, era mai usor.