| AlexXx90 a întrebat:

Buna TPU.
M-am trezit dintr-o data si am inspirat aer adanc si am simptit ca imi sta inima in loc pentru 3 secunde si pe urma a inceput sa imi bata din ce in ce mai tare. S-ar putea sa fi facut infarct? Mentionez ca am 21 de ani si nu am simpit nici o durere in zona inimii, spatelui, gatului, sau mainii stange.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Tot ce pot sa spun e ca daca ai trait o singura data aceasta stare, se va mai intampla si sincer acum nu'i deloc placut!
Am patit si eu asta, de mai multe ori. N'am o explicatie, si nici nu m-am documentat pana acum insa starea aceea este atat de urata.,. e ca si cum, acela este momentul in care iti dai ultima suflare! De fiecare data am zis: acesta este sfarsitul! Apoi inima o ia razna! E o stare care creaza un sentiment de nedescris! E ca si cum te'ai trezi din morti!

| Cronki a răspuns:

Am revenit, cu toate c-am ignorat ultimul tau raspuns, am aflat cauza.
TIGARA/FUMATUL poate provoca insuficienta respiratorie.
Fumul de tutun creste hipersecretia mucoasei bronsice si consecutiv apare o cilio-toxicitate care impiedica drenajul secretiilor bronsice acumulate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cand ti se opreste inima nu o simti. Infarctul nu are simptomele astea.
Se mai intampla ca inima sa iti sara o bataie sau doua, toata lumea pateste asta la un moment dat, fara sa existe o afectiune sau vreun risc. Dupa, a inceput sa bata mai tare pentru a recupera. Ori asta, ori ai avut un atac de panica, insa in niciun caz infarct.

| SimonaCristina a răspuns:

Ai facut atac de panica si de aceea ai avut palpitati. Daca episodul nu se repete si nici nu apar semne ca sufocarea, durerea toracica iradiata in omoplat sau mana stanga, nu te nelinisti. Ia pasiflora (sedativ natural) si bea seara la culcare ceai de tei sau lapte cu miere. NU bea coca-cola, ness sau alte energizante si mai ales NU fuma. Sanatate! Fundita?

| Iunona a răspuns:

Nu cred. Mai degraba ai avut un atac de panica sau palpitatii. Eu am astm bronsic si cand fac crize de astm am senzatia ca mi se opreste inima, dar nu e asa. Si dupa bate foarte tare. Deci e foarte probabil sa fii avut palpitatii. Cine stie, adu-ti aminte ce ai facut in acea zi, poate ai alergie la ceva. Daca se repeta poti sa te duci la doctor/.

| Rebecca123 a răspuns:

Du-te repede la doctor pentru ca e posibil sa fie un inceput de astm...tu cred ca ai avut un atac de astm si este posibil sa fii avut de mai demult vezi nu sta ca nu e de gluma si eu am avut insa cand eram micasi am tinut tratament si acum nu maiam cu probleme respiratorii nu te joci

| AlexXx90 explică:

Multumesc tututror pentru raspunsuri. Eram si foarte obosit, am dormit 4 ore cu o zi inainte am fumat vreo 7 tigari si cand am ajuns acasa am baut 2 beri si am fost rupt de oboseala. Pe la vreo 20:30 am adormit si la 1 noaptea s-a intamplat.