| yoloqerty a întrebat:

Daca m-am trezit cu o durere prin zona spatelui care este motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate sa fie din cauza frigului (afecteaza rinichii); sau din cauza patului.

| Samariteanul a răspuns:

Ai dormit descoperit si te-a tras curentul(pe undeva printr-o crapatura intra era rece de pe hol in camera ta, probabil)/Te-ai accidentat/Ai dormit prea mult in pozitia aceea si acum zona te doare(o sa-ti treaca si nu reprezinta ceva grav, deci nu e nevoie sa mergi la medic )

| francut a răspuns:

Daca nu te-ai lovit, sigur ai racit.
Mergi la medic pana nu e prea tarziu, sa nu-ti afecteze plamanii.

| yoloqerty explică (pentru francut):

E mai jos de plamani as putea spune pe la rinichi dar nu neaparat in zona aia

| Cortex a răspuns:

Poate ai racit, poate ai fumat prea mult in ultima vreme sau ai inhalat substante distructive ale organismului uman de pe urma carora plamanii tai au de suferit, sau poate fi pur si simplu lipsa de miscare sau miscarea prea putina.

| yoloqerty explică (pentru Cortex):

E mai jos de plamani as putea spune pe la rinichi dar nu neaparat in zona aceea

| Cortex a răspuns (pentru yoloqerty):

Acolo se afla un muschi care ajuta la respiratie.Ori ai probleme cu plamaniii, ori trebuie sa faci mai multa miscare si sa reduci timpul petrecut pe calculator(si sa mananci mai sanatos).

| yoloqerty explică (pentru Cortex):

Trebuie sa merg la medic. adica e grav?

| Cortex a răspuns (pentru yoloqerty):

2-3 zile incearca sa mananci bine(un morcotv crud,un mar si o banana obligatoriu zilnic, nu mai multe si incearca sa mananci cat mai putine prajeli si sosuri, de recomandat ciorbe fierbinti, bea si cate un ceai verde pe zi), fa sport cam 30 de minute pe zi, respira profund folosindu-ti diafragma, incearca sa meditezi, daca durerea se intensifica dupa 3 zile du-te la doctor.Cel mai probabil e un inceput de raceala care poate fi prevenit daca respecti ce ti-am spus mai sus.Depinde si de intensitatea durerii, daca te doare doar cand iti misti putin coloana si nu te poti apleca de rau ce te doare, du-te cat mai repede la doctor.