| GoodLuck15 a întrebat:

Ma confrunt de ceva timp cu acneea,am destule cosuri neplacute si imi doresc sa scap de ele cat mai repede posibil!
De consumat nu consum ciocolata,fast-food, lactate sau alte alimente care cica provoaca acneea sau o agraveaza.
Beau in fiecare zi minim 2l de apa si ma spal cu un sapun antii-acnee, de asemena folosesc si Aknesol si de 2 ori pe saptamana si masca cu argila.
Dar tot nu reusesc sa scap de cosuri,imi dispare unul si apare altul.
Ce alte remedii imi recomandati?
Si va rog fara dermatolog fiindca nu asta este cea mai ideala solutie, credeti-ma ca am fost si mai demult si nu m-a ajutat mai deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu ai nimerit un dermatolog bun? Ai facut analize hormonale ca sa vezi daca totul este in regula? Urmatoarea vizita ar trebui sa fie la ginecolog. Ceva ce functioneaza pentru mine, s-ar putea ca tie sa iti faca rau, asa ca nu incurajez sa iei produsele in felul asta si mai ales, nu incurajez remediile facute in casa. Daca vrei sa incerci pe propriul risc, mie mi-a recomandat apa micelara Uriage pentru ten sensibil, gel de curatare la roche posay, crema effaclar duo si crema activa acne out.

| DenisaSM a răspuns:

Ajuta foarte mult exercitiile fizice, chiar daca crezi ca n are treaba. Elimina celulele moarte si iti face tenul mai putin uleios.30 de minute pe zi ar fi de ajuns.
Incearca sa nu iti atingi fata des, chiar daca e greu si nu iti stoarce cosurile.
Posibil sa ai acnee si de la stres.Prosoapele pe care le folosesti sa fie curate si doar pentru fata.
Spalati fata cu ulei de masline si cauta un exfoliant cu pH ul intre 3 si 4. De asemenea, uleiul esential e bun.Pui pe vata o picatura de ulei esential de arbore de ceai si atingi cosurile.
Mai poti folosi produse care contin acid azelaic.
Daca nicio metoda nu merge, incearca sa ti faci microdermabraziune faciala.
Multa bafta!

| GoodLuck15 explică (pentru DenisaSM):

Eu sunt o persoana care se streseaza cam din orice..in schimb exercitii fizice fac aproape in fiecare zi.

| DenisaSM a răspuns (pentru GoodLuck15):

Gandeste te care sunt motivele pentru care esti stresat si incearca sa privesti totul dintr o perspectiva obiectiva. Tu doar bucura te de viata, n are rost sa fii stresat. Crezi ca peste un an vor mai conta problemele pe care le ai acum?
Poti sa ti faci un jurnal, asa te mai eliberezi de stres.

| Ioanavasile a răspuns:

Cea mai bună soluție ar fi sa te duci la un dermatolog buun, nu la unul și altul.
Sau sa te duci la farmacie sa ceri ceva, nu te uita la bani.
Cu remediile naturale pot sa ți înrăutățească situația.

| Dragomir_Adelina_1995 a răspuns:

Eu nu am fost la dermatolog, dar doctorul de familie mi-a recomandat zineryt, se găsește în orice farmacie e super, eu una am scapat, imi mai apar din cand in cand dar le pot controla usor.