| допинг a întrebat:

am si eu o mica mare "problema" sa zic asa, este vorba despre acnee. Am avut acnee destul de severa acum 2 ani, aveam 16 ani, am luat tratament cu doxiciclina si cu anumite creme timp de 3 luni. Mi-au trecut dar dupa au inceput sa imi apara din nou, iar sa imi treaca iar sa imi apara, dar nu am mai luat doxiciclina, doar m-am dat cu anumite creme. Insa tot nu scap "definitiv" de ele, ma refer ca mi se fac cate 1-2 cateodata dar asa mai mari sub piele, nu de alea mai micute si de asta vreau sa scap odata ca nu le mai suport sa tot mi se faca de astea mari. Sa va zic si niste detalii despre mine acum, am facut fotbal de performanta si am avut o viata super activa si sportiva timp de 10 ani de zile in fiecare zi. Alimentatia mea a fost destul de sanatoasa, nu pot sa zic ca mancam foarte mult fast food sau foarte des si tot imi apareau cosuri, acum de vreo 7-8 luni de zile am renuntat la o gramada de chestii, le-am exclus de tot cum ar fi: fast food, dulciuri, snacks-uri, chips-uri etc etc etc tot ce inseamna chestii procesate. Mananac doar mancare gatita fara prajeli multe sau uleioase. Am eliminat si glutenul pe cat posibil, nu sunt intolerant cred deoarece timp de 16 ani am mancat mai mereu paine sau alte alimente si nu am avut probleme, dar l-am eliminat acum de ceva vreme pentru ca am auzit ca provoaca acnee. Mananc mai mult orez brun sau salata cu piept de pui sau ton, beau apa in fiecare zi de vreo 3 ani de zile. Beau aproximativ 3-4 litri de apa in fiecare zi. Fata mi-o ingrijesc, nu pun mana pe fata, mi-o spal in fiecare seara cu sapun special pentru ten acneic care nu usuca pielea + crema.Am incercat o perioada niste pastile acne out si-au facut ceva efect dar tot imi apar cate 1-2 asa mari. Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai incerc, ce sa mai elimin, am 18 ani imediat 19 si tot mi se fac cosuri de parca am 14-15 ani asa mari sub piele. Chiar sunt "disperat" sa zic asa deoarece fac tot posibilul sa elimin o gramada de alimente si sa imi trag de la gura multe pofte. Citesc pe internet tot ce se poate despre acnee ce nu este bine, ce nu trebuie sa mananc dar deja nu mai stiu ce sa fac chiar sunt fara sperante... la cate am facut deja de atatea luni si tot nu mai scap de ele nicicum. La corp la fel sunt ok, am 1, 80 cu 75 de kg. Chiar as vrea sa vad ce sfaturi mi-ati mai putea da in legatura cu asta deoarece eu chiar nu stiu ce sa mai fac si chiar daca m-as duce la un dermatolog ce ar putea sa zica si el avand in vedere ca elimin 99% din chestiile negative.

3 răspunsuri:
| MMadalina a răspuns:

Recomandarea mea este, clar, sa te duci la un dermatolog. Un dermatolog identifica cauza acneei, astfel facandu-ti un plan de tratament. Intr-adevar, influenteaza aparitia acneei si stilul de viata, insa la tine poate e alta cauza. Consulta un dermatolog.

Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Și acel tratament cu doxiciclină cine ți la prescris?

| допинг explică (pentru Andreeush):

Un medic dermatolog happy