| qwertyu76 a întrebat:

ma doare maseaua si imi este frica de dentist ( cand am fost mai mica m-am speriat si de atunci imi este foarte frica ) si s-a umflat si iau antibiotice la 8 ore credeti ca imi va trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Nu, nu o sa treaca, cel mai bine e sa mergi acum la dentist. Daca stai asa o sa se complice si mai mult iar procesul de tratare si vindecare va fi mai lung. Timpul trece in defavoarea ta. Cu cat mergi mai repede la dentist cu atata scapi mai usor! Nu-ti fie frica, tehnica a evoluat foarte mult, plus de aia cu o injectie care sa te anestezieze vei scapa de stres. Durerea unei injectii e la fel de " dureroasa " ca atunci cand te intepi in gingie cu o scobitoare. Merita sa induri atata durere pentru nimic? Tu decizi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu o sa treaca, trebuie sa te duci la dentist

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează antibiotice, aşa "după ureche", FĂRĂ să-ţi fie PRESCRISE de medic!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la acea măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu. Du-te la dentist. Am patit la fel si se poate infecta. Nu are de ce sa iti fie frica. chiar daca iti va face injectie sau ceva, inainte iti va da ceva anesteziant, sau daca nu, spune-i tu sa iti dea.

| SimonaCristina a răspuns:

Nu lua antibiotice neprescrise de medic s-ar putea sa nu fie eficiente. Invinge-ti teama, du-te la dentist si vei avea sarbatori linistite si fara urere astfel. Bafta!

| sNex96 a răspuns:

Poti sa afli numai dupa ce termini de luat antibioticele. Daca nu scapi de problema, fie ca vrei, fie ca nu vrei trebuie sa te duci la un dentist. Fa-ti curaj si du-te ca nu este asa rau!

| IuliaWd a răspuns:

Mai bine te duci la dentist pentru ca probabil ai o infectie care se poate agrava si mai tare

| Anonymous00 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la dentist si mie mi-a fost frica, cand eram mic trebuia sa imi scoata dintele si am fugit de acolo laughing si mama imi scotea dintii cu un spray tu trebuie sa mergi si sa iti infrunti temerile.
Sper ca te-am ajutatwinking funda?

| Curca_Georgiana_1991 a răspuns:

O sa iti treaca daca bagi freo 5 cuisoare de bucatarie la ea.

| lionx a răspuns:

Nu prea cred. Stiu cum e frica de dentist dar macar sa te consulte ar fi foare bine sa mergi... poate iti da el ceva sa iti treaca dar du-te la dentist. Nu are rost sa stai sa rabzi durere si apoi sa ajungi tot la dentist! Vin sarbatoriile si nu prea cred ca asa o sa ti le petreci frumos... Deci du-te la dentist!

| gaby7u99 a răspuns:

Eu iti sugerez sa iti infrangi teama si sa mergi la dentist nu o sa iti faca nimic rau, nu te risca cu asa ceva.