| untu a întrebat:

Ma gandesc ca poate printre voi sint si medicii care ne pot ajuta cu niste sfaturi bune sau bolnavi care au avut aceeasi boala si s-au tratat si au vindecat! Mama mea,azi cand s-a trezit si a incercat sa se scoale de pe pat si sa se ridice, dar nu poate sa mearga si a inceput sa se schioapata si nu putea sa ajunga pana la baie! Apoi si-a dat seama ca are durere la piciorul drept si s-a uitat la el si si-a observat ca zona genunchiului este umflat(inflamat) si o doare foarte tare! Ce tratament ar trebui sa ia? Ce unguent sau pastile ar trebui sa le ia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aparitia brusca si fara traumatism a unei inflamatii, mai ales la o femeie, este un mare semnal de alarma si impune consultatie in cel mai scurt timp la medicul de familie si, apoi, la medicul reumatolog. Sa nu ia absolut nici o pastila pana se prezinta la medic, sa stea in pat, coborand doar ca sa mearga la baie si, daca durerea e insuportabila, sa se unga cu un unguent atiinflamator (gen Ketonal Gel). e important sa stea numai in pat pana marti cand poate ajunge la medic.

| untu explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos!

| giony54 a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic pentru ca se poate sa fie guta si nu se trateaza cu alifie.