| Cristian20123 a întrebat:

Buna TPU ma puteti ajuta caci m-a intepat o viaspa si nu stiu ce sa fac am spalat zona cu sapun si am pus ceva rece aveti si alte recomandari naturiste sau medicale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Buna.
Pune-ti vata cu spirt!
Daca se umfla pe parcurs, pune-ti o felie de cartof pe locul respectiv.

Take care.

4 răspunsuri:
| AnnielaIoana a răspuns:

Primul lucru care trebuie facut este sa indepartezi acul. Foloseste un cutit bont, cu care sa apesi de jos in sus, din sensul opus al intepaturii, pentru a impinge acul afara. Apoi aplica gheata pentru a reduce durerea si inflamarea zonei. Cel mai bine e sa pui gheata intr-o carpa curata si sa nu o pui direct pe intepatura, fiindca asta ar putea cauza o arsura in zona. Dupa 10-15 minute, inlaturi gheata si usuci zona. Apoi aplici un antihistaminic sub forma de crema. Daca durerea nu dispare, aplica un anestezic local, pe baza de lidocaina sau benzocaina. De asemenea, pentru a reduce o eventuala alergie, apeleaza la un unguent pe baza de hidrocortizon. Poti lua un nurofen pentru a preveni durerile generale cauzate de raspandirea veninului in corp.Atentie! Daca esti alergic, trebuie contactat medicul imediat dupa inlaturarea acului. In cazurile grave, alergicii pot intra in stop respirator. Antihistaminicele pot intarzia efectele, insa nu le vor opri.

| vladutzick a răspuns:

Salut. Ia niste patrunjel si piseazal cu ceva intr-un prosop ca sa fie mai suculent si apoi pune patrunjelul pe locul unde te-a intepat viespea.

| Cristian20123 explică:

Vad ca sa dezumflat un pic dar ma doar mai putin decit inainte este bine sau rau dau funda garantat

| Raniia a răspuns (pentru Cristian20123):

Este bine ca dispare edemul(umflatura), pune apa rece in continuare sau gheata invelita intr-un tifon.Trebuie sa iei si un antialergic-claritine 1 tb sau sirop o lingurita daca ai peste 12 ani.