| anonim_4396 a întrebat:

Mai demult ma plangeam ca am probleme la inima, obosesc, ma doare acolo, mi se face rau daca fac sport, stau sau urc scarile pana acasa, probleme pe care nu le-am mai avut, am facut dans sportiv si atletism.Am fost la medic, si prin intamplare cand era un alt medic in locul doctorului de familie cand m-a consultat a spus ca am suflu sistolic (am 15 ani), mi-a facut trimitere la o cardiologie, mi-a facut acolo ceva film sau ce era aia iar saptamana trecuta am fost la medicul de familie si i-am aratat filmul, a zis ca nu am nimic la inima, si am intrebat-o atunci de ce obosesc foarte repede, am dureri si mi se face rau? A spus ca nu stie.intr-un mod foarte nepasator, am intrebat-o daca nu exista medicamente sau ceva sa-mi treaca, a spus ca nu.Eu stiu foarte putin despre suflul sistolic si tot ma gandesc la problema mea si mai mult de saptamana trecuta, ceva nu e in regula daca mi se face rau si am dureri, mi-e frica sa nu mor sau ceva.As mai vrea sa spun ca fumez, nu in fiecare zii ci ocazional si cand ma simt stresata. Ce as putea face, unde sa merg? M-am gandit sa-mi schimb medicul de familie. Poate voi da de unul bun care sa stie sa ma ajute sau sa imi recomande un cardiolog bun. P. S sunt din Arad.

Multumesc, dau funda happy O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CCarmencita a răspuns:

Mergi urgent si fa-ti o ecocardiografie doppler la inima si renunta definitiv la fumat. Sanatate multa!

| N1m3n1 a răspuns:

Buna,
Nu prea ma pricep la sanatate, adica deloc dar aar fi bine sa iti schimb medicul de familie si sa faci repede o consultatie sau sa mergi la urgente...