| goddess a întrebat:

Buna all
Saptamana trecuta am mers la medicul de familie sa imi iau adeverinta medicala pentru sport la scoala iar in locul doctorului meu era o alta doctorita(pentru ca doctorita mea intrase in concediu). Mi-a spus sa ridic bluza sa ma consulte la inima si mi-a spus ca am suflat la inima. Mi-a dat trimitere la o cardiologie(Dupa parerea mea cardiologul si-a batut joc doar) deoarece am asteptat o ora la rand cu tot cu programare facuta pentru. ca stiti cum e in romania.Si cand am intrat mi-a spus ca trebuie sa platesc 40 de lei pentru consultatie si sa scrie pe adeverinta dupa cum spusese doctorita precum pot face sport(desii aveam bilet de trimitere). M-a trimis intr-o alta camera sa fac EKG iar cand m-am intors cu filmul acela nu si-a dat nici o parere doar mi-a scris pe adeverinta ca pot face sport si nu mi-a dat o reteta ceva.De mult am dureri la inima si obosesc foarte repede si daca urc scarile normal(stau la etajul 3) + ca am fost foarte stresata in ultimul timp si 5 ani de zile. Si mi se face rau, nu pot respira desii astm nu am. Iar cand fac baie de la apa calda incep sa am palpitatii.Ar trebui sa merg maine cu filmul acela EKG la doctorita de familie? Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Se intampla foarte frecvent ca fetele pana la adolescenta sa aiba un suflu benign. Acesta nu face alceva decat sa sperie parintii dar nu ridica nici un pericol
Referitor la durerea de inima pe care o mentionezi, trebuie sa vezi exact daca este vorba de o durere de inima sau alta patologie (exista multe dureri pe care oamenii le considera dureri de inima doar pentru ca locul durerii e in zona inimii). Cum e durerea (intepatura, strangere, arsura)? Unde e durerea (in ce zona a pieptului)? Si cand apare (poti sa o legi de vreun eveniment: efort, stat linistita, alergat, etc)? Si cat dureaza durerea asta?
Oboseala pe care o descrii, apare doar la urcat scarile sau si la mers pe jos? Dupa cat etaje apare? E ca o lipsa de aer sau durere in picioare sau lipsa de putere?
Alte simptome mai ai? Pe cate perne dormi noaptea?
Avand in vedere ca esti la scoala, cel mai probabil nu e durere de inima. Bolile cardiace dau mai ales alte simptome, dar pentru siguranta ta si sa nu dau diagnostice proaste daca imi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus ar trebui sa pot sa iti spun daca e o problema cardiaca sau nu.
Cu EKG-ul ala poti sa te duci la orice doctor, dar iti recomand sa mergi ori la un cardiolog, ori la un doctor cu o specialitate tangenta cu cardiologia. Din experienta iti spun ca nu multi medici de familie mai stiu sa citeasca un EKG.
Stiu ca unii doctori au mari probleme la comunicarea cu pacientii, dar cel mai probabil chiar nu ai de ce sa iti faci griji. EKG se citeste foarte repede. Un EKG normal ti-l poate citi aproape orice absolvent de medicina in 20 de secunde.

| lor3nutza a răspuns:

Sincer te inteleg ca am patit la fel cu medici din romanaia eu te sfatuiesc sa cauti pe internet un cardiolog in apropiere de orsul tau si sa te consulte si sa ii spui ce ai patit apoi vezi ce iti presicrie acel cardiolog(sa nu uiti sa faci programare)si daca iti da o radiografie mergi cu ea la doctorita de familie(sau ar fi bine sa urmezi exatc ce iti spune el si nu uita sanatatea nu are pret) din cate am inteles din spusele tale ai probleme destul de grave la inima dar as dori sa stiu si ce varsta ai pentru ca daca ai mai putin de 15 ani e grav rau de tot si oricum si daca ai mai mult de atat nu e bine deloc

Sper ca te-am ajutat iti urez bafta is sa te faci bine sa revi pe TPU sanatoasa si dispusa sa ajuti si tu la randul tau si pe alti

| MâţulMov a răspuns:

Da.Ar trebui

| stefanstancu1 a răspuns:

Eu zic sa te duci la un cardiolog mai bun.cauta o clinica privata in orasul tau si arata analizele pe care le-ai facut acolo, iti vor spune ce sa faci,