| anonim_4396 a întrebat:

Mai demult ma plangeam ca am probleme la inima, obosesc, ma doare acolo, mi se face rau daca fac sport, stau sau urc scarile pana acasa, probleme pe care nu le-am mai avut, am facut dans sportiv si atletism.Am fost la medic, si prin intamplare cand era un alt medic in locul doctorului de familie cand m-a consultat a spus ca am suflu sistolic (am 15 ani), mi-a facut trimitere la o cardiologie, mi-a facut acolo ceva film sau ce era aia iar saptamana trecuta am fost la medicul de familie si i-am aratat filmul, a zis ca nu am nimic la inima, si am intrebat-o atunci de ce obosesc foarte repede, am dureri si mi se face rau? A spus ca nu stie.intr-un mod foarte nepasator, am intrebat-o daca nu exista medicamente sau ceva sa-mi treaca, a spus ca nu.Eu stiu foarte putin despre suflul sistolic si tot ma gandesc la problema mea si mai mult de saptamana trecuta, ceva nu e in regula daca mi se face rau si am dureri, mi-e frica sa nu mor sau ceva.As mai vrea sa spun ca fumez, nu in fiecare zii ci ocazional si cand ma simt stresata. Ce as putea face, unde sa merg? M-am gandit sa-mi schimb medicul de familie. Poate voi da de unul bun care sa stie sa ma ajute sau sa imi recomande un cardiolog bun. P. S sunt din Arad.

Multumesc, dau fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catalinadeyya a răspuns:

In primul rand tigarile sunt de vina. Daca faci sport nu trebuie sa mai fumez pentru daca fumez si faci sport in acelasi timp tutunul iti creaza palpitatii ale inimi, dureri si sufocari.In al doilea rand poti sa ai lipsa de calciu care sa iti creeze palpitatii ale inimii.Eu am avut palpitatii ale inimii din cauza lipsei de calciu si m-am dus la cardeolog si mi-a dat sa i-au calciu si de atunci nu mai am nimic.

3 răspunsuri:
| notjustajoker a răspuns:

Si eu am suflu sistolic, dar n-am fost la cardiolog. Cu medicul de familie nu rezolvi nimic, nu e specializat in asa ceva. Pana te duci la un cardiolog care sa-ti faca testele necesare, nu mai face niciun fel de efort. Daca intr-adevar este suflu sistolic, asta este un simptom, nu este este boala in sine. Oricum, du-te la cardiolog, stie el ce teste sa-ti faca.

| Alexutz1996 a răspuns:

In primul rand lasa fumatul chiar si cand esti stresata. Uita de el complet.Eu am fost cu prietena mea la doctor pentru ca si ea a avut dureri in jurul inimii si cand am ajuns la doctor si i-am zis s-a uitat putin si a zis ca de la coloana dar ea nu obosea doar o durea.Doctorul e din Zalau daca stii orasul...nu mai stiu ce strada. Sper ca te-am ajutat cu ceva.Ai grija de tine si fate bine pa pa.

| florentinaa12 a răspuns:

Buna. te sfatuiesc sa te duci la un consult cardiologic.Acolo ti se va face o ecografie cardiaca si ti se va spune cu exactitate daca ai sau nu un suflu sistolic si cat este de grav.