| lily15 a întrebat:

Maine am programata operatia de polipi si imi este putin frica fiind si prima operatie si pentru ca nu stiu cum sa reactionez in timpul operatiei. Aveti idee ce ar trebui sa fac, cat dureaza si daca va durea rau? x_X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Daca ai 15 ani si te operezi intr-o sectie de ORL pediatric, vei face operatia cu anestezie generala. E cazul ideal, nu simti nimic, nu-ti amintesti nimic.

Daca faci operatia in policlinica, cu alt tip de anestezie (locala), trebuie sa stii ca operatia in sine nu dureaza mult. E posibil sa simti o durere de foarte scurta durata in acele momente.

| lily15 explică (pentru Empathizer):

Operatia o voi face in policlinica... polipi se scot pe nas sau pe gura?

| lily15 explică (pentru Empathizer):

Am 15 ani si fac operatia in policlinica. polipi se scot pe nas sau pe gura? si am sanse sa ies din spital seara dupa operatie?

| Empathizer a răspuns (pentru lily15):

Depinde ce ai, lumea le zice polipi la mai multe chestii diferite. Polipii se scot pe nas, vegetatiile adenoide se scot pe gura.

Da, poti fi externata in dupa amiaza zilei in care faci operatia, daca medicul apreciaza ca nu mai e niciun risc. Depinde cum reactioneaza organismul tau in perioada postoperatorie.

| lily15 explică (pentru Empathizer):

Pe diagnostic mi-a scris vegetatii adenoide. dar care este diferenta?

| Empathizer a răspuns (pentru lily15):

Vegetatiile adenoide apar prin hipertrofierea amigdalei faringiene a lui Lushka, de pe inelul amigdalian al lui Waldayer (sunt mai multe amigdale in gat, nu numai cele 2 pe care le stie lumea in mod obisnuit). Sunt situate in faringe, in spatele nasului, si se vizualizeaza prin rinoscopie posterioara (adica se pot vedea dinspre faringe, cu o oglinjoara mica si rotunda, fixata oblic la capatul unei mici vergele metalice).

Polipii nazali sunt mici tumori benigne (adica necanceroase), care se dezvolta pe mucoasa nazala. Se vizualizeaza prin rinoscopie anterioara, adica pot fi vazuti daca te uiti in nas prin nari.

7 răspunsuri:
| Yashmine a răspuns:

Eu am facut operatia si tot pe la 15 ani [acum am 19 si nu mai am nimic nici macar cand am racit nu mi s-a mai infundat nasul ca inainte] si nu m-a anesteziat general nu este cazul, la mine nu a durat mai mult de 15 minute si nici nu doare asa de tare, iti da cu un spray in gura ca la dentist si nu mai simti nimic.
curge sange la inceput dat nu mult dupa 2 ore pleci acasa te mai tine sub observatie sa nu-ti vina rau.
sper ca te-am ajutat :*

| lily15 explică (pentru Yashmine):

Mersi:*. da' ti s-a schimbat vocea? :-D