| EllaElly123 a întrebat:

Peste 2 zile ma voi opera de polipi si mi-e foarte frica. Doctorul a spus ca ma va adormi,deci imi va face anestezie totala. Toata lumea imi spune ca nu ma va durea nimic,decat dupa operatie un pic,dar care e adevarul? Ma va durea sau nu? Daca a trecut cineva prin asta cum te simti in timpul operatiei,stii ceva? Mie imi este frica ca nu voi adormi, adica asa speriata o sa fiu ca imi va fi frica sa adorm.ce o sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

In timpul operatiei nu ai cum sa simti ceva. Anestezicele sunt special facute in asa fel incat sa te adoarma total pana in momentul trezirii. Trezirea din anestezie este facute de catre medicul anestezist prin injectarea unui medicament. El va stii cand sa ti-l administreze(ii va spune chirurgul dupa terminarea operatiei). Totul va fi sub supraveghere medicala. Nu sta cu teama ca nu are ce sa se intample rau. Nu am vazut niciun copil/adult care sa se fi trezit in timpul operatiei pana acum.
Vei adormi, fie ca vrei, fie ca nu. Medicamentele sunt special facute pentru asta. Asa ca hai, curaj si nu fi speriata!

5 răspunsuri:
| dani2404 a răspuns:

Si mie mi-au facut anestezie totala, stai linistita, nu simti nimic, vreo 5-6 ore, si adormi imediat, fara sa iti dai seama ( eu am facut-o de 2 ori, nu la polipi dar a fost anestezie totala ), dupa cred ca o sa te mai doara putin. Iti urez mult succes si nu-ti fie frica.

| TheVampireDiari3s a răspuns:

Eu una nu am trecut prin asta, dar totusi stiu ca nu o sa simti nimic in timpul operatiei daca esti anesteziata.O sa dormi fara sa vrei si nu vreau sa te speri, dar atunci cand te vei trezi te va durea putin.

| EllaElly123 explică (pentru TheVampireDiari3s):

Nu conteaza ca ma doare dupa. sper doar ca in timpul operatiei sa nu simt nimic. :-s

| TheVampireDiari3s a răspuns (pentru EllaElly123):

Din punctul asta de vedere poti sa stai linistita happy Nu o sa simti nimic.

| EllaElly123 explică:

Multumesc tuturor! As fi vrut sa va dau la toti fundita, insa nu am cum. M-am operat si nu am simtit nimic, m-a durut 2 zile gatul un pic si a trecut, acum e totul bine. Multumesc pentru raspunsurile voastre! :*