| tooteu a întrebat:

vreau si eu cateva informatii de la cineva operat de apendicita 1) ce iti face prima data inainte de operatie.2) ce simti in timpul operatiei.3) cat timp dureaza operatia (aproximativ). multumesc, funda! :*

Răspuns Câştigător
| Paty17 a răspuns:

Bună. Dacă organismul tău e gata de operație, te duce direct. Eu personal am avut o infecție. Am stat câteva zile cu branula cu tratament și am fost externată vineri. Luni m.au chemat iar pentru operație. De simțit, zic eu că e posibil frica laughing Îți dă anestezicul prin branulă sau te înțeapă în altă parte, își înșiră medicul ustensilele pe burta ta după ce ridică tricoul/ bluza. Și adormi într.un final. Durata variază între 10 minute și o oră sau chiar mai mult, dar nu cred că e cazul, ci doar la complicații dar nu te speria! Te trezești amețit, vezi dublu, triplu etc te simți nașpa n.am ce să zic. Te doare operația, ceea ce e normal. Altceva nu văd ce aș mai putea să.ți zic. Baftă ^

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti face niste analize, iti da ceva antibiotice

nimic ca te anesteziaza

intre 15-30 min

| ionutss a răspuns:

Este o operatie relativ simpla. Daca nu sunt complicatii adica in cazul in care nu ai dat in "peritonita" adica nu s a perforat apendicele. In rest la anestezie totala nu simti nimic si totul se termina foarte repede. In cazul in care ai probleme cu inima sau ceva de genul si i ti face anestezie locala e mai nasol. Ti se face o injectie de"incurajare" inainte de operatie adica pe romaneste te drogheaza apoi o injectie in coloana vertebrala si te amorteste de la jumate in jos. Acolo e mai aiurea ca esti constient tot timpul si cam simti cand se lucreaza..asa am patit eu. Asa ca nu ti fa griji si baftahappy

| georgel09 a răspuns:

Deci prima data o sa iti faca anestezia practic te adoarme iti face o injectie cu cateva picaturi de somnifer sau ce substanta ii si in juma de minut esti adormit.2 nu o sa simti nimic dupa ce te trezesti simti ceva durere si esti ametit/a operatia dureaza 2/3ore depinde cat de complicata ii interventia. funda?