| anonim_4396 a întrebat:

Mainel vreau sa încerc o "provocare" sa mananc intr-o zi numai și numai fructe (și apa bineinteles). Cum vi se pare?
Am vorbit cu părinții și au zis ca e in regula.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

E perfect ok. Chiar face parte din dieta Rina. Caută mai multe informații despre ea, intr-o zi mănânci numai vitamine( adică fructe, legume și atât.), apoi in alta zi alta grupa de alimente:

Proteinele: carne de pui, peşte, vită, carne de porc, brânză, lapte, ouă, etc

Amidonul: soia, orez, linte, fasole uscată, fulgi de soia, năut, cartofi, etc

Carbohidraţii: făina albă, făina de grâu integral, făina de hrişcă, făina de porumb, spachete, lasagna, cuscus, fidea, etc

Vitaminele: numai fructe şi legume
Astfel poți slabi, mai mult sau mai puțin, in funcție de organism, și îți iei și toate substanțele nutritive, mâncând variat.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Buna idee. O zi merge. Succes.

| Dismally a răspuns:

Poti sa o faci si mai multe zile, nu o sa patesti nimic.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Încearcă o săptămână daca vrei să se vadă ceva si sa simti într-adevăr ceva, într-o zi nu se intampla nimic.

| Vvistula a răspuns:

Mi se pare normal, dar daca vrei sa traiesti asa si in restul zilelor o sa-ti fie greu

| anonyymuusss a răspuns:

E ok. E doar o zi.

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Nu e sanatos sa faci doar asta trebuie sa mananci si ceva carne Dar daca e doar pentru o zi cred ca e in regula Nu te astepta la rezultate mari

| suntserios a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Cine zice ca nu e sanatos daca nu mananci carne intr-o zi?

| David_Vaduva_1998 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca na-i inteles ce am zis am zis ca nu e sanatos sa mananci doar fructe am mentionat ca e in regula timp de 1 2 sa zicem 3 zile dar pe termen lung e nesanatos Sper ca te-am lamurit

| Cucicea_Roland_1999 a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

N-ai*
"Nu e sănătos sa faci doar asta". Suntserios a inteles ce ai spus. Ceea ce vrei tu sa îi transmiți este "nu înțelegi la ce m-am referit". De asemenea, nu trebuie sa mănânci și ceva carne, cum spui tu. Corpul tău are nevoie de calorii pentru energie; minerale, vitamine, carbohidrați, proteine...Acestea îi mai trebuie dar de exemplu proteinele (care le poți lua din carne) pot fi găsite și în lactate, oua, SOIA.

Răspuns utilizator avertizat