| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot păți dacă mănânc 3 supe Rolton pe zi? Și consum doar apa 2 L timp de 2 săptămâni? Nu pot alerga ca am probleme cu coloana, ca asta as fi făcut primul lucru.

Oricum eu mănânc mult și prost (kebab, shaorma, coca cola, și uneori cartofi prăjiți /cartofi piure cu grătar, chiftele, orez și Gordon Bleu și salata de varza.

Mi-o murit părinții și nu știu sa fac de mâncare, locuiesc singur. As vrea sa slăbesc vreo 10 kg.

Ar putea fi mai rău decât ce am mentioat eu mai sus daca bag doar 3 supe Rolton pe zi și apa minerala /plata timp de 2 săptămâni?
Mănânc pe baze emoționale /stres /depresie mult și ma gândeam sa încerc chestia asta ca pot dacă vreau.

Sau sa încerc și ceva fructe pe lângă acele supe Rolton?

Ce fructe recomandați sa dea sațietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Counter123456 a răspuns:

Supa rolton este plina de e.uri și carbohidrați rafinati pentru o sănătate de fier ai nevoie sa asimilezi nutrienți din legume fructe și proteina animala pui vita peste curcan iar pentru coloana poți încerca exercitii de întărire a mușchilor pentru susținerea coloanei vertebrale pentru depresie și stres încearcă un sport alergatul înotul sau fotbalul și un dus rece in fiecare seara iar ca suplimente pentru face o schimbare în viața ta daca încerci uleiul de cbd sau aswhaganda. Spor!

18 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oh, decât supă la plic, mai bine nimic. Și nimicul e mai sănătos decât acea supă. sad
Nu e deloc recomandată, Chesterr. Dacă vrei să mănânci doar o dată, din curiozitate, ca s-o poti aprecia, încearc-o.
Dar o supă limpede de pui e atât de ușor de facut! Nici nu iti inchipui!
Cu supele acelea de-a gata, pline de chimicale ( tu le-ai gustat vreodată, sa vezi ce gust ciudat au?), cu mesele haotice de peste zi, riști să ajungi pe mâna chirurgului, sa faci colecist si poate si alte complicatii (pancreatită).
Mânâncă putin si sănătos!
In meniul tau, ia-ti zilnic, cate un iaurt Zuzu cu 0, 1% grasime (Supeco). Chiar si două, nu te vor îngrasa!
Piept de pui (la "cântar", nu pe saturate) etc
Succes si sa te vedem... slab!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Mersi. Da, iaurtul zuzu e foarte bun. Mersi ca mi-ai amintit de el laughing

| relian a răspuns:

Daca ai probleme cu coala, ia-ti o bicicleta in casa si alergi asa laughing sau faci efort.
Dar alergatu nu te slabeste, sau efortul fizic. Daca faci efort sau sa alergi ce spui tu si continui sa maninci ca si pana acum, o sa te faci mai mare nu mai slab laughing
Deci poti sa stai; a pat si daca mananci f putin spre deloc o sa slabesti, altfel nici o sansa

| Celcestietot a răspuns:

Eu iti recomand sa tii o dieta. happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai și asta pare o dieta fata de ce mănânc eu zilnic big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de deficit caloric si de mancat sanatos, nu doar de supa.

| Mayhem666 a răspuns:

E mai bine sa mananci des si putin, decat sa te infometezi. Nu vei slabi daca te infometezi. Iti trebuie o dieta echilibrata, care sa iti tina si de foame, dar si sa aiba putine calorii si sa iti ofere nutrientii necesari.
Poti sa cauti pe net cate calorii are fiecare mancare si asa iti poti face o anumita lista pe care iti vei baza dieta. Dar vezi sa o si respecti.
Las-o mai moale cu prajelile, sucurile si fast food-ul in general.
Apropo, si cateva exercitii ar ajuta (fara alergat, ca am vazut ca ai mentiinat ca nu poti), cateva genoflexiuni, cateva abdomene (optional, in caz ca te doare coloana) si cateva flotari, nu iti trebuie un training intens, doar cateva pe zi, si o dieta echilibrata si o sa reusesti sa slabesti, dar sa iei in considerare si metabolismul tau.
Apropo, orice lucru consumat in cantitati mari, dauneaza. Nu conteaza cat de sanatoasa e acea mancare. Cat timp e consumata in cantitati mari, nu face bine corpului. Chiar si apa consumata excesiv dauneaza.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

As putea alerga ușor dacă am lombosciatica hiperalgica? Asta e început de hernie de disc sau ce este? Știu ca trebuie sa cer părerea unui specialist, dar îți poți da cu părerea și tu. happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer sa fiu, nu sunt expert medical, nici macar nu stiu ce e aia lombosciatica hiperalgica, asa ca nu pot sa imi dau cu parerea aici.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

happy ok.

| blairelovesmusic a răspuns:

Condoleante sad

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

kiss asta e. Covid kill me also. Mergem mai departe.

| outsidethebox a răspuns:

NU trebuie sa faci abuz de nimic, orice luat in cantitate mare dauneaza!
Poti manca o supa din asta pe zi, 2 hai 3 zile pe saptamana (are multe chimicale). Nici bananele nu se pot consuma multe si des, pentru ca au potasiu mult.
Invata sa faci mancaruri usoare, gen macaroane cu branza, cartofi la cuptor, cu unt si branza, ochiuuri in apa, mamaliga cu branza/iaurt etc.
Nu lua calea cea mai simpla, ca pe termen lung, pierzi.
Multa bafta!

| anonim_4396 explică (pentru outsidethebox):

Mersi. E bun sfatul tău.

| outsidethebox a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placee! Daca mai ai nevoie de ifei de mancaruri usor de facut, da-mi pm!

| anonim_4396 explică (pentru outsidethebox):

Ok. happy

| SatinEffect a răspuns:

''Mi-o murit părinți și nu știu sa fac de mâncare, locuiesc singur.''
Si ce e asa greu sa inveti? Ce scuza... Ai 12 ani?

| HayateRA a răspuns:

Învață să gătești.