| 24082000 a întrebat:

Mama mea are ciperca la unghiile mari de la picioare! Cum poate scapa de aceasta ciuperca? :/ crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Girly97 a răspuns:

Incearca Exoderil. A aratat la TV.

| DrMundo a răspuns:

Nu poti sa scapi de ciuperci decat daca stii exact ce este. Cremele din comert rezolva doar cele mai comune dintre ciuperci si in cazul multora risti ca pielea sa devina sensibila si sa-ti apara altceva. Mergi la un dermatolog care iti va face o analiza a pielii si va descoperi exact ce ai. Dupa aceea, vei primi reteta (care de obicei este un medicament special facut pentru problema ta). Spune-i sa nu ii fie rusine sa mearga la medic.

| Quiin a răspuns:

Produse naturele din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation.

Pentru ciuperca piciorului si pentru ciuperca unghiei, cea mai potrivita substanta este clotrimazol-ul. Se gaseste in componenta Canesten.
Problema e ca la noi in tara aceste medicamente nu sunt atat de eficiente cum sunt cele din afara.
Daca doriti sa aplicati un tratament naturist pentru ciuperca piciorului, incercati uleiul din arborele de ceai, ulei de cocos, ulei de lavanda, otet de cidru. Nu are rost sa descriu modul exact cum se procedeaza deoarece sunt metode si metode disponibile pe net. Macar acum stiti ce sa cautati. Un site de pe care am invata multe este cleanfeet.ro. Chiar daca acolo vorbeste mai mult de ciuperca piciorului care in termeni medicali e diferita de cea a unghiei, tot infectie micotica e si tot cu anti-fungice se trateaza.

P.S. Nu ignorati igiena. Dupa tratament trebuie sa aveti grija sa nu recidiveze, asa ca fara transpiratie, fara mers descult prin locuri publice, fara incaltaminte care incinge piciorul

| Miau1617 a răspuns:

Bună! Nu iti face griji, mama ta poate scapa usor de ciuperca de la unghie, folosind un produs de la teleshop.Simcer nu mai stiu cum se numea, dar poti intra pe site si cauti acolo.O seara frumoasa si insanatosire grabnica!