| anonim_4396 a întrebat:

Sa incep cu inceputul... strabunica mea avea un fel de ciuperca la picior si i se ingrosau unghiile, bunica mea la fel si mama mea la fel acum am observat ca la unghiile mari de la picioare incep deja sa mi se ingrase unghiile si sa faca un fel de `valuri`adica nu au culoarea galbena sper as nu fie aceeasi ciuperca dar ma tem ca da. Ce as putea sa fac? Deabea a inceput sa se ingroase exista vreun lac de unghii sau vreo crema pentru asa ceva? am doar 14 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Aceste modificari ale unghiei pot fi date de o ciuperca si in farmacii pot fi gasite tot felul de produse creme/lotiuni/lacuri pe baza de antimicotice care sa trateze aceasta afectiune. Ar fi bine sa mergeti si la un medic. http://www.i-medic.ro/......nicomicoza

| mymed a răspuns:

Cel mai bine mergi la un dermatolog, micoza unghiilor necesita ingrijire pe termen lung.
http://mymed.ro/onicomicoza.html

| Scumpikkka00 a răspuns:

Du-te la doctor.El stie ce e bine sau ce e rau. Sper sa te faci bine