| bobolina27 a întrebat:

Mereu am avut probleme cu lipsa de calciu dar in ultimul timp am din ce in ce mai multe simptome cum ar fi:zbaterea ochiului sau buzelor,pierderi de memorie, scaderea capacitatii de memorare si a atentiei,ameteala,insomnie,irascibilitate,tulburari psihice,dereglari menstruale,caderea parului,fragilitatea unghiilor,se rup usor si se exfoliaza,pielea devine mai aspra si se cojeste,lipsa poftei de mancare,boseala nejustificata,oboseala rapida la eforturi mici, cresterea frecventei cardiace. Mentionez ca am numai 16 ani. Ce parere aveti, sunt predispusa la ceva? Stiti cum as putea sa asimilez calciu intr-un mod natural?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Calciul trebuie luat mereu cu magneziu,pentru a se asimila.
Dupa niste analize ale sangelui,cu trimitere de la medicul de familie(le poti face gratuit),medicul isi da seama de ce ai nevoie,pentru a nu mai avea probleme de sanatate.
Cred ca ai nevoie si de vitamine din gama B-urilor,seleniu,zinc,vit E,potasiu.
CALCIU se gaseste in:lapte,iaurt,branza,peste,galbenus ou,fasole verde si uscata,alune,nuci,masline, sardine si macrou(conserva in suc propriu), zarzavat cu frunze de culoare inchisa, verde, etc.

| bobolina27 explică (pentru pietrean):

Nico097 si pietrean, va multumesc mult pentru ajutor.Multa sanatate!

| nico097 a răspuns:

Eu ma lupt cu lipsa de calciu de 6 ani si nici acum nu mi-am revenit complet chiar am facut si glanda tiroida de slabire pe sistem nervos.Mergi la un meic si vezi ce iti poate recomanda.Eu dau prin rajnita coaja de ou si pun cate o lingurita in mancare are cel mai mult calciu.Multa sanatate.