| anonim_4396 a întrebat:

CITITI! Salut TPU! (am 16 ani)Sunt pe moarte, sau cel putin asa simt si asa a zis si farmacistul...v-am spus acum cateva zile ca obosesc foarte repede la eforturi mici avand in vedere ca fac lupte libere, a observat asta si antrenorul si am fost cu el la doctor, mi-a facut ecografie la inima (sau cum se mai num.) si mi-a iesit bine.
Doctorul a zis ca sunt bine decat ca s-ar putea sa am lipsa de calciu...
In fine, am cautat pe net, acum si am gasit exact simptomele pe care le am eu de vreo 2 saptamani :
- Lipsa poftei de mancare;
- Apatie, astenie, oboseala nejustificata;
- Oboseala RAPIDA LA EFORTURI MICI;
- Cresterea frecventei cardiace;
Exact astea, nu mai am pofta de mancare, eu care mancam dupa antrenament cat un bou, sunt obosit fara niciun motiv, ametesc...
Si mi-am cumparat azi calciu (vitamina D3, magneziu. etc.). Crede-ti ca imi va trece aceasta "boala"? Dupa cat timp?
Am cautat pe un forum si mutli spuneau(cu exact aceleasi simptome) ca au luat calciu etc. si nu si-au mai revenit. Trebuie sa mor? Nu imi pare rau decat de un singurul lucru si acela e ca vreau sa ies campion la lupte... dupa pot sa mor.
Ce se intampla cu mine?
Va rog ajutati-ma! crying crying crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vei muri, stai linistit. ia niste calciu, dormi cateva zile mai mult si vei fi foarte bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru devil2279):

Poate altora nu le spusese un medic ca sunt sanatosi. In plus, pe orice prospect decalciu scrie ca daca simptomele nu se amelioreaza in 6 saptamani de administrare corecta, se intrerupe si se cauta alta cauza. Asa ca nu cred ca e cineva nebun sa ia un an calciu daca nu le face bine

| cristi202 a răspuns:

O fi viata ata uneori ca un fir de ata care se rupe asa de repede, insa nici chiar atit de repede nu cred ca o va face in cazul tau.
Probabil ai tras in exces la antrenamente, te-ai culcat tirziu, si ai mai abuzat si in alte forme de organismul tau. Si ai ajuns asa la o stare de usor dezechilibru energetic. Corpul nu isi mai gasesete enrrgia necesara pentru a duce o viata normala. Ce ai de facut tu? Da-i tu energia de care are nevoie. Culca-te inainte de 10 seara (cele mai bune ore de somn sunt cele de dinainte de 12), las-o mai usor cu antrenamentele pentru un timp, du o viata mai calma, mai putin stresanta, gaseste zi de zi momente in care sa stai putin calm si linistit pentru a te odihni, si vei vedea ce mult inseama asta, redu din tigara si alcool, daca consumi mai mult decit moderat, cauta sa ai un tonus psihic bun, fa ceva zi de zi ce iti place mult, ia si calciu, si alte energizante, exclux Redbull, sau altele de genul, care contin cofeina, tu ia din acelea ce iau culturistii, bazate pe proteine si vitamine, si in citeva saptamini vei fi din nou pe picioare. Si ne-ar place sa ne anunti si pe noi cind vei iesi campion la lupte. Vei reusi! Si va fi frumos. Dar e deja frumos, pentru ca ti-ai stabilit un scop in viata, si faptul ca lupti pentru el, e ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru devil2279):

Eu cred ca asta e cauza, ai tras prea mult de tine si nici nu ai dormit cind trebuia. Am fost si eu sportiv cindva. Nu te astepta insa la rezultate imediate, corpului ii va trebui mai mult timp sa isi revina, nu va fi chiar miine, insa probabil saptamana viitoare, da. Depinde de cum ai grija de el.

| mgtow a răspuns:

De obicei sindromul mortii e atunci cand medicii sant mai sceptici si ocolesc sa dau informatii rele. Poate ai viermi intestinali si asta e o cauza in care nu ai chef sa mananci, pierzi greutate fara motiv justificat si obosesti repede, mai fa analize daca nu esti sigur pe tine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ia cat mai multe vitamine.Sunt complexuri de vitamine ce se gasesc in farmacii.Nu iti fac deloc rau.Te ajuta la forma fizica si la sanatate.Calciul e si el benefic pentru inima.Totusi trebuie sa existe pauze la antrenamente si la lupte, pauze de odihna ma refer.Este o regula:un om sportiv trebuie sa se si odihneasca mult.Nu mori.Nu mai spune gogomania asta. Daca ti-a iesit bine electrocardiograma la inima nu ai de ce sa mori. Poti sa incerci sa mai faci si niste ecografii si analize.Numai bine si spor!

| da?? a răspuns:

Nu vei muri, nu te speria, doctorul a spus că nu e nimic grav.
Ar trebui să iei o mică pauză și să continui să iei calciu. Odihnește-te.

| Pinguuuin01 a răspuns:

Nu o să mori. fii mai optimist. poate că luptele nu sunt foarte bine acum, ia ceva pauză şi încercă să îţi revii. poate la acele persoane a fost mai grav, sau poate ca au observat prea târziu. Continuă să fii optimist, mult succes!>:d

| Azµre a răspuns:

Numai Troll-ui pe site.
Dacă e vreo boabă adevăr în ceea ce spui, mai consultă și alți medici.

| Brotacelul a răspuns:

Pe langa acea ecografie, ai mai facut si alte investigatii? Fa-ti analize la sange... simptomele de mai sus pot fi de la orice, incepand cu lipsa de vitamine, o dereglare hormonala, etc. Cu siguranta, orice ar fi, nu-ti va trece de pe o zi pe alta, oricate pastile ai lua. Totul se rezolva in timp. DAR, cel mai important, este sa afli cauza si sa o tratezi pe aceasta, nu simptomele.
Mergi la medicul de familie, daca nu ai alte variante, explica-i situatia si vezi ce-ti recomanda.
Aaa... si hai sa nu tragem concluzii pripite si exagerate - farmacistii de multe ori nici nu stiu ce vorbesc si au tendinta sa dramatizeze lucrurile (mie mi-au fost recomandat de catre farmacisti medicamente la care sunt alergica - si le-am mentionat acest lucru, iar replica a fost "a, da nu patiti nimic de la ele" - really?!?!?!)

| facepalmlol a răspuns:

Hei,incearca sa gandesti pozitiv.Stresul,oboseala,neajunusrile,nemultumirile se aduna si asta te termina inconstient.Nu iti mai trebuie nici mancare nici nimic.
Si luptele astea! Gandestice impact au asupra organismului, a corpului? Ce vezi tu pe dinafara(vanatai, rani)e si pe dinauntru!
Urmeaza tratamentul, si sper sa te faci bine!

Răspuns utilizator avertizat
| tophattroll a răspuns:

Cum adica doctorul ti-a zis ca S-AR PUTEA sa ai lipsa de calciu? Sa inteleg ca a fost un medic de familie? Daca a fost un doctor specialist, sa nu te mai duci la acel doctor, clar nu stie ce face. Fa-ti analize de sange, ca sa fii sigur. Dar nu te speria, un organism nu lucreaza ca o masinarie, are si momente cand e mai slab. Sfatul meu este sa tragi tare, forteaza-te sa mananci si continua sa te antrenezi. Daca vrei sa fii campion, trebuie sa iti educi corpul, iar acest lucru nu este usor.

Răspuns utilizator avertizat
| tophattroll a răspuns (pentru devil2279):

Poti incerca vitamine, magneziu, fier sau calciu. Acestea sunt suplimente alimentare, nu medicamente. Daca esti bolnav de ceva, acestea nu te vor vindeca. Dar daca e doar o stare de slabiciune, mai mult ca sigur te vor pune pe picioare si iti vei recapata pofta de mancare. Farmacistul te poate ghida in ceea ce poti lua, cand si cum.
Totusi, te vad ca esti speriat. Un doctor nu este un om perfect, adesea si ei trec prin facultate cu chiu cu vai si nu sunt cei mai buni specialisti. Daca unul nu te-a ajutat, mai incearca, viziteaza un alt doctor. In caz ca ai o problema, uita de concurs pana cand esti sanatos. Daca doctorul de familie nu te-a ajutat, spune-i sa iti faca trimitere pentru ca stii ca e ceva in neregula cu tine. Du-te la spital, la urgente, cere analiza de sange. ai sau ai avut rani deschise de curand? Daca da, este posibil sa ai o infectie. Nu astepta sa vezi daca iti trece, du-te, verifica-te, macar pentru linistea ta sufleteasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Allexandra22 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, cum sa mori?, nici gand, Trebuie sa fii tare, mai ai muult de trait, si iti zic eu nu o sa mori!

| starzzy a răspuns:

Du-te la un doctor mai bun, si stai linistita nu vei muri.
Sfat: dormii cat mai mult si mananca cava mai sanatos