| danamarin a întrebat:

mi-a aparut o alunita mica pe buza. e foarte draguta, recunosc, dar sunt curioasa de la ce e. stie cineva de la ce apar? nu am multe pe corp. le-am numarat odata si aveam vreo 30. nu am mers niciodata la solar. auzisem ceva de virusul papiloma. e acel papiloma cu transmitere sexuala care da nastere la negii genitali? doamne fereste, sper sa nu. stie cineva sa-mi dea detaleii despre asta? e mica alunita, sub piele, nu am nicio alunita iesita in afara. fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alunitele nu apar de la virusul papilloma, ci de la expunerea la soare. Ele sunt mici tumori benigne, fara a reprezenta un pericol real. Este normal ca in cursul vietii sa-ti apara alunite, mai ales pe zonele expuse la soare.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, ca uneori sunt acuzata ca induc paranoia. Incerc sa dau raspunsuri obiective, verificate in practica sau in tratate de medicina.

| danamarin explică:

Brigaela nu stiu ce m-as face fara tine. tu calmezi si cea mai mare paranoie laughing