| swgirl a întrebat:

Trebuie sa tin regim alimentar daca am rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Nu, pentru rubeola nu se recomanda un regim alimentar deosebit.Hidrateaza-te si poti manca tot cea mancai si inainte.Stai 2 saptamani in casa asta este foarte important!

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Da, regim special..Bei bere cat de multa, si fumezi 3 pachet de Plugaru la zi...laughing ah, no, am glumit..nu trebuie nici un regim.stai in casa.numai bine >big grin

| DrugFree a răspuns:

Cam da : trebuie sa nu manaci ciocolata (preferabil de a manca fructe, suc, gratar), dar fara ciocolata!

| swgirl explică:

Bubitele mi-au trecut..deci nu vad sa fie o problema.

| Deeiiow a răspuns (pentru swgirl):

Mama mea este asistenta si mi-a spus ca trebuie. la bolile contagioase mi-a zis ca trebuie tinut regim. iti spun sigur. pentru ca si eu am avut si asa mi-a spus medicul si mama mea. pentru ca ea lucreaza in acelasi spital. deci da. trebuie sa tii ragim.

| swgirl explică (pentru Deeiiow):

Si in ce consta regimul? pana acum am mancat doar fructe, supa, iaurt si azi am incalcat regula ca sa zic asa. am mancat pufuleti si carne big grin

| bulin a răspuns (pentru swgirl):

Nu trebuie sa ti regim la rubeola nu baga in seama toate comentariile persoanelor care au lipsit de la lectia de virusologie.

| Deeiiow a răspuns (pentru swgirl):

Nu stie exact dar a spus ca este bine ce ai mancat pana acum si ca nu are nimic daca ai mancat pufuleti, dar sa nu mai mananci! Cu placere!

| Castorul a răspuns:

Cand am avut eu doctorul mi-a spus ca nu e nevoie de regim alimentar, ci doar sa am grija sa nu ies pe afara sau sa ma expun la schimbari mari de temperatura. Bine, acum depinde foarte mult si de organismult tau si de forma de rubeola pe care o ai

| ÐÿÅ a răspuns:

Nu big grin

| JustMeNck a răspuns:

Nuuuuuuuuuuu

| euwik a răspuns:

Nu trebuie sa tii regim, din cate stiu eu, dar trebuie sa nu intri in contact cu persoane care nu au facut boala asta pentru ca se raspandeste repede mai ales prin aer rubeola

| cobra15 a răspuns:

Da trebuie sa tii regim dar acesta nu este unul strict, incearca sa mananci mai putin sarat decat de obicei si cam atat, mie asa mi a zis medicul de familie

| Deeiiow a răspuns:

Da!