| stefydeea a întrebat:

mi-a iesit un herpes pe ambele buze si am cumparat crema Aciclovir... dar cam in cat timp va dura pana cand imi trece? Va rog, vreau un raspuns ca sa inteleg ceva! Dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!

Depinde cum "reacţionează" organismul tău : în general, herpesul va dispărea în câteva zile ( aproximativ 5 zile ).

Vezi mai multe detalii despre modul de administrare în Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......0mg-g.aspx

Toate cele bune.

| anamaria0974 a răspuns:

Heii, si eu am aceeasi problema de vreo 3-4 ani, cand imi e lumea mai draga imi apare,, chestia aia urata''...am incercat toate medicamentele pentru herpes, dar nu prea m-au ajutat, nu-ti mai da cu Aciclovir pentru ca nu e bun, tot ce trebuie sa faci, este sa o lasi in pace sa se usuce, asa iti trece mai repede, in general ar trebui sa iti dispara in vreo 3-4 zile ( cel putin sa nu se mai vada atat de urat ). Deci, tot ce trebuie sa faci, este sa astepti sa se usuce, las-o sa se vindece singura :*

| xxcxxcxx a răspuns:

Herpesul bucal este o afectiune cauzata de virusul Herpes simplex 1, ce se caracterizeaza prin aparitia unor mici vezicule cu lichid clar, pe buza sau in coltul buzei. Deseori, veziculele sunt inflamate si dureroase.Principala cauza pentru aparitia herpesului bucal este slabirea sistemului imunitar, moment in care virusul, aflat permanent in organism, iese din starea latenta si recidiveaza.

Cauzele secundare ale aparitiei herpesului la gura sunt:

- temperaturile scazute;
- raceala si gripa;
- perioada de menstruatie;
- dereglarile hormonale;
- alimentele care pot provoca alergii;
- consumul excesiv de alcool;
- expunerea la radiatii ultraviolete;
- extractiile dentare;
- procedurile de infrumusetare faciala ( lifting facial, dermoabraziune );
- perioada de sarcina.
Tratamentul herpesului
Dupa cum iti spuneam si mai sus, tratamentul herpesului nu inseamna ca vei scapa de el definitiv, ci doar ca micsorezi durata persistentei lui si ameliorezi simptomele, imediat ce herpesul reapare.

Trebuie sa mai stii si faptul ca tratamentul difera in functie de recurente. De exemplu, atunci cand herpesul apare pentru prima data, medicul iti va prescrie medicamente antivirale sub forma de pastile, pentru a reduce rapid durerea si vindecarea.

Ulterior, in cazul urmatoarelor recurente, medicul iti va prescrie un tratament local ce consta in unguente si creme antiseptice si cicatrizante, care previn extinderea inflamatiei, usuca herpesul si curata locul afectat ( Aciclovir, Betadine, Baneocin, etc. ). Sper ca te ajuta cu ceva happy

| denisssssss a răspuns:

Depinde nimeni nu stie in cat t
imp iti va trece