| Deyutza4all a întrebat:

Hi TPU.pasta de dinti sau aciclovir pentru herpes? am de ambele nu stiu pe care sa o aleg(care este mai bun?)(in cat timp trece?)... dau funda.mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Cu aciclovir iti trece mai repede, in maxim 2 zile

| shtephan a răspuns:

Daca ai facut herpes si nu "l'ai luat" din timp, 5-6 zile trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nici mama cremelor nu te va scapa de el. De fiecare data cand simti ca iti apare un herpes, unge'l cu aciclovir, herpestop, otet si vei vedea ca a doua zi nu mai ai nimic. Acum daca e pronuntat si a inceput sa aiba crusta, da'l repede cu otet din 10 in 10 minute pana simti ca te ustura si vei vedea rezultatul in 2 zile. Daca vrei sa nu te necajesti cu solutia asta, cumpara plasture de la famacia, anumit pentru herpes. Bafta

| cuore a răspuns:

Aciclovir

| Cappuccinooo a răspuns:

Cred ca Aciclovir e mai eficient.Eu insami il folosesc si si-a facut treaba de cate ori a fost nevoie.Sincer,niciodata nu am folosit pasta de dinti in alt scop decat in acela de a-mi spala dintii.Stiu ca mai nou au aparut pe piata tot felul de plasturi pentru herpes, mai mult sau mai putin eficiente, care se gasesc in in farmacii.Deci,Aciclovir.Succes si sper ca te-am ajutat! Pa, pa kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aciclovir. Trebuie aplicata cate-o bobita de crema tot timpul pe herpes. In felul acesta in 1-2 zile se vor duce acele basicute. Dar trebuie continuata aplicarea pana se vindeca complet si nu mai simti mancarime sau usturime, pana la 5 zile. Pasta de dinti, otetul si alte mijloace naturiste s-ar putea sa-ti inflameze si mai tare zona.

| mexico a răspuns:

Parerea mea e sa intrebi un doctor, sau pe cine cu, cunostinte in medicina...eu unu nu stiu ce anume...dar un doctor stie, iti poti intreba medicul de familie de exemplu

| madalinaionela_7699 a răspuns:

Buna...aciclovir sau plasture herpetic