| anonim_4396 a întrebat:

Mi-o ieșit acum câteva zile herpes pe buze, am pus la început 2 zile pasta de dinți, și apoi am dat cu crema aciclovir, după sa făcut cruste, și una deasupra buzei superioare am rupt-o din greșeală, am văzut ca o ieșit puțin sânge și am dat cu aciclovir. Acum vad ca o rămas un semn relativ mic rosu., acest semn va rămâne asa (cicatrice) sau va trece după câteva zile, săptămâni? Cu ce sa dau după ce termin de dat cu crema aciclovir pe acel semn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

No sa ramana nici un semn niciodata, buzele se refac exact ca si noi.
Si nu mai da cu nimic pentru ca tot atat dureaza pana sa treaca.Indiferent cu cei ai da, alea tot vor apare, tot atat vor tine pana vor trece.
Ce auzi, ce mai citesti, ce zic doctorii is povesti.De exemplu daca ai ce spui,se face coaja,te duci la dus,faci un dus,aia se duce,iesi vezi ca iese putin sange,dar nu se intampla nimic,se face la loc,apoi trece.
De chestia asta nu vei scapa niciodata,va apare asa cand si cand,unori la cateva luni,alteori la un an,depinde,dar mereu cand ori nu bei apa,noaotea de exemplu,de iti este sete si nu te trezesti sa bei apa,dimineata deja simti ca se formeaza.

Ori am mai vazut cand iesi afara pe timp de asta rece si bate si vantu, iar poate apare.
Cicatrice nu ramane, asta garantat. buzele se refac totdeauna, buzele si gura is cele mai rezistente la mai orice si se refac in totalitate, ca si cum nu sa intampla nimic.
Poti sa dai pe semnu ala acu si cu aghiazma, el va trece oricum si de dai si de nu dai.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu rupe bubele de la herpes, ca se intinde pe toata gura!
Da-le pace si pune crema anti-herpes pe ele.
Nu pupa si nu saruta pe nimeni, ca herpesul este foarte-foarte contagios.
Nu poti da cu nimic pe semne, se va cicatriza si in timp vor dispare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba herepesul cu maseaua din gura, doar daca nu se crapa buza, dar medicul stomatolog o sa aiba grija, purtand manusi.
Crusta sau buba nu se rup, fiindca permit virusului sa se elibereze si sa migreze alatungi, sau unde atingi cu mana dupa ce ai atins buba, maia les ca a iesit sange, ceea ce este perfect pentru a migra, fiindca virusul sangele este deja infectat
Herpesul este f pacatos, fiindca este foarte contagios si se intinde.
Atentie, spalat mainile inainte si dupa ce ai atins herpesul si nu pupa pe niemni, pana nu trece complet.

| relian a răspuns:

Jassmina ca de obicei bate campii, ea se uita pe net, citeste ce spun toti habarnistii, chiar si doctorii habar nu au ce este chestia asta ce o numesc ei herpes.
Auzi la Jassmina cu 2 de S nu rupe ca ies pe acolo virusurile si se raspandesc laughing balarie mai mare nu am mai auzit.
Chestia asta este de fapt o dereglare fiziologica,este parerea mea,doctorii spun altceva,dar cand nu zic ei povesti.
Eu am chestia asta de cand eram mic,am avut ceva femei cu care am stat,deci nu asa o zi doua,ne sarutam chiar si cand aveam bubita la gura laughing chiar si cand atentie se lua coaja, dar ele niciodata, absolut nici una na luat herpes de asta de la mine.
De unde stiu? Pt ca le vad, le cunosc, nu le-am vazut niciodata cu de astea la buze.
De aici si concluzia ca doctorii si restul bat campii, habar nu au.Si eu am dat ca si tine cu chestii, creme, unele costa un tub micut de 2 grame nu stiu 30$, bani irositi laughing pentru ca am minitorizat de multe ori cat timp dureaza sa treaca cu crema si fara, Era la fel laughing
Ba dadeam cu crema de cand simteam ca va apare, degeaba.
Nu se transmite ca nu are ce sa se transmita.De era asa toti oamenii erau cu bube la gura tot timpul laughing
De masele scoase poti, chestia e ca daca deschizi gura mai tare crapa coaja aia, dar asta e, cum am zis se repara, n-o sa mai ramana nici urma de semn.