| D3n1s44444 a întrebat:

Buna TPU! Mi-a întârziat menstruația 13 zile, este normal? Am menstruația de 5 luni si nu este regulata. Tin sa menționez ca nu am avut încă niciun act sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu e normal, sunt dereglări hormonale. Dacă se mentin constante consulta un medic.

| Floridori a răspuns:

Buna!
Din moment ce spui ca nu ai un ciclu menstrual regulat, nu se poate vorbi de intarzieri.

Intarzierea are ca punct de reper ziua in care este asteptata initierea sangerarii menstruale si aceasta nu apare.Din moment ce nu se poate prezice o data la care noul ciclu menstrual va incepe, nu poti afirma ca menstruatia a intaziat pentru ca nu ai un punct de reper dupa care sa te poti ghida.
Intarzierile se pot aprecia numai in cazul ciclurilor menstruale regulate, deoarece acestea, avand un numar fix de zile, exista posibilitatea de a prezice la ce data ar trebui sa inceapa urmatorul, iar in momentul in care nu incepe, se poate considera ca exista o intarziere.

Ciclul menstrual neregulat are mereu un numar diferit/variabil de zile si sangerarea menstruala incepe atunci cand este programata hormonal sa inceapa, fara a se putea preciza sau prezice o data posibila in care noul ciclu sa inceapa.

Pana la sfarsitul adolescentei, un ciclu menstrual neregulat, devine regulat in cele mai multe cazuri. Daca acest lucru nu se va intampla, atunci este indicat sa mergi atat la endocrinolog cat si la ginecolog.
Numai bine!

| mihaela000ela a răspuns:

Ciclul menstrual nu reprezinta strict cele cateva zile in care are loc sangerarea, ci numarul total de zile care se scurg de la o menstruatie la urmatoarea. Vorbeste cu mama ta,despre aceste lucruri! Ejenant sa abordezi aici subiectul. cred ca mama este cea mai in masura sa te indrume sau sa-ti explice. Daca nu este mama, mergi la cabinetul scolar, si, nu iti face griji, ca nu este o rusine sa intrebi un specialist.