| FashionVictim93 a întrebat:

Buna TPU... Mi-am cumparat sambata anticonceptionalele si ma gandeam de astazi sa le incep ( mi-au fost prescrise de medic pentru reglare hormonala pe o perioada de 6 luni). Dar am o mica problema nelamurita. In mod normal mie trebuie sa imi vina ciclul peste o saptamana pe data de 9 asta daca va veni regulat. Intrebarea mea este pot sa ma apuc de anticonceptionale acum si cand imi vine ciclul in mod normal pe 9 sa fac pauza o saptamana si dupa sa continui cu celelelalte 2? Sau iau incontinuu 3 saptamani indiferent daca vine sau nu ciclul si fac pauza o saptamana la final de luna? Sau mai bine astept sa imi vina ciclul cand mi-o veni si dupa ma apuc de ele? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea corecta a pastilelor AC (anticonceptionale) se face prin administrarea PRIMEI pastile AC din cele 21 existente pe folie, blister, in PRIMA ZI de pornire a sangerarii menstruale.
D, p.d.v. medical este indicat ca administrarea primei pastile AC sa nu se mai faca dupa cea de a 5-a zi de menstruatie/ciclu menstrual. Daca din motive atat obiective cat si subiective nu s-a putut respecta indicatia amintita, in acel caz sfatul adresat femeilor este acela de a ramane in asteptarea inceperii urmatoarei menstruatii. Indiferent din ce motiv sau in ce scop vor fi folosite pastilele AC. Multa sanatate!