| Cerasela14 a întrebat:

Bună TPU! Mi-am făcut un piercing in buric și l-am dezinfectat primele zile cu spirt fără sa ma informez ca face mai mult rău și coace, după am început sa dezinfectez zona cu ser fiziologic și crema baneocin și bepanthen. Ideea e ca atunci când îl dezinfectam cu spirt curgea un lichid transparent care am citi ca e normal, însă de când am început sa folosesc aceste creme și serul curge și acel lichid transparent și un lichid alb care tind sa cred ca este puroi...ce părere aveți? Am dat și piercingul jos și zona străpunsa de acesta este mai tare decât cum era pana sa îl pun, menționez ca l-am făcut la un salon autorizat și foarte bine igienizat. L-am curățat în fiecare zi cu acele produse. Eu fac și sport și din ce am înțeles nu este prea benefic pentru acesta... este infectat sau? Ce pot face în aceasta situație? Dacă știe cineva, și ma poate ajuta, las și o poza pe ig celor care doresc sa ma ajute cu aceasta problema! ????‍♀️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinamocan39 a răspuns:

Bună. Eu am un pic de experiență cu piercing-urile. Prima dată când mi-am pus piercing în buric aveam 17 ani, deci deodată mi-a fost recomandat să dezinfectez zona cu peroxid de hidrogen și să aplic cremă levomicol, și obligatoriu o săptămână să fac pansament la piercing, cu plasturi din farmacie și să nu dau apă la el. Se vindecase bine, însă mi-a dat mie prostia în cap de a-l schimba, și fără să mă consult cu cineva mi-am pus un piercing prea greu, l-am ținut vreo lună și mi-a rupt pielea și a căzut piercing-ul. Am luat legătura cu o altă doamnă care mi-a recomandat să las gaura să se vindece, am lăsat-o aproximativ 4 luni, cat de cat s-a vindecat și am aplicat un nou piercing care e bine și până în ziua de azi. La fel am făcut ca și data trecută, doar ca dezinfectăm cu clorhexidina și aplicăm levomicol, o săptămână zona acoperită. Am mai schimbat piercing-urile, dar doar cu piercing-uri ușoare. Cele mari și grele le poți purta într-o zi la piscină, la mare, însă nu se recomandă zilnic. Am avut o problemă cu un piercing la ureche și greșeala mea a fost ca l-am scos, pentru ca rămas o mare adunătură de sânge, un fel de hematom, m-am operat la ureche ca să-l scot. Deci cred ca nu ai făcut bine ca l-ai scos, trebuia sa îl lași așa și să încerci să îl vindeci, mai ajută și uleiul de arbore de ceai bine la vindecarea lor. Încearcă să îl pui și să îl tratezi, poate să rămână o rană urata. După ce am aplicat piercing-ul o săptămână mi s-a spus să nu fac sport, poate trebuia să iau o pauză.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai putut sa pui inel in buric? Asa generatie de cretini sunteti, o sa te infectezi si ajungi la operatie nu te juca cu sanatatea pui toate prostiile vai de capul tau, la ce te ajută sa ai piercing in buric?

| Cerasela14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am cerut păreri despre problema pe care am mentionat-o mai sus, nici de cum de generația și de faptul ca dumneavoastră spuneți ca sunt vai de capul meu! Puteați sa treceți liniștit fără sa răspundeți la aceasta întrebare și rămâneati mai deștept decât nu sunteți!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Moda" asta cu găuritul buricul este o prostie mare. Uite ce rău va faceți cu bună voință și nu sunteți deloc atenți la consecințe. Buricul este un loc foarte sensibil și un loc care chiar nu înțeleg de ce și cum și de unde a apărut și chestia asta cu găuritul la buricului pentru ce? Pentru un amărât de fier ruginit Să-ți facă și mai mult rău? Pentru "moda" si prostia asta vă puneți viața într-o situației... înțeleg vine vara da ce ar fi stricat sau ar fi stat rău o brățară pe mână? Un inel frumos sau ceva frumos o hăinuță mai frumoasă aranjată un păr aranjat altceva da chestia asta cu buricul chiar nu cred ca era necesar Să-ți faci atâta de mult rău pentru un gram de fier sau aur sau diamant nu merită să-ți faci rău pentru "modă" de fel eu sunt de modă veche din generația anterioară posibil sa nu înțelege eu "sacrificiul" ăsta de a-ți găuri buricul.

| Cerasela14 explică (pentru anonim_4396):

Aveți și dumneavoastră dreptate, dar eu când l-am făcut nu m-am informat și nu știam ca va fi așa greu de întreținut! M-am gândit și la varianta de a renunța la el și sa îl scot, dar este cam aceeași chestie, tot trebuie sa am grija ca rana sa fie dezinfectata sa se poată închidă cum trebuie și sa nu se infecteze! Mulțumesc ca a-ți vorbit așa, ca un om matur și nu ca domnul de sus din București care nici el nu știe ce cauta pe aceasta aplicație!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cerasela14):

Bine Doamnă o seară bună și aveți grijă de sănătatea Dumnevoastră

| Denisa0954 a răspuns:

Cremele au culoarea alba. Atunci când te dai automat intra și în gaura pierce ului. Nefiind în loc încă vindecat, automat ca zona respectiva încă reacționează, deci va încerca să "scoată afara" și ceea ce ți se pare ca ar curge este crema de fapt. Ți am mai răspuns și la o întrebare anterioara și ți am spus ca trebuie sa ai răbdare ca este un pierce ce se vindeca ceva mai greu, între 6 luni și 1 an. Nu trebuia sa l scoți, zona e normal sa fie mai tare acolo, și la mine e la fel. Dacă vrei sa l mai ții, pune l înapoi și nu mai da cu baneocin sau mai știu eu ce. Folosește doar ser și eventual diprogenta sau fucidin de la farmacie. Și daca vrei sa se vindece, baga l la loc dacă mai poți și așteaptă. Dacă nu, lasă gaura sa se astupe și locul își va reveni la normal

| Cerasela14 explică (pentru Denisa0954):

Mulțumesc mult! M-am gândit și la varianta cu crema, o sa cumpăr și ce mi-ai recomandat! Și îl curat fără sa îl mai dau jos? Și crema tot la fel o aplic?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Cerasela14):

Nu îl mai da jos Pt ca e relativ proaspăt și e posibil sa ți se astupe gaura sau sa îngreunezi vindecarea. Cureți zona fără sa l dai jos, torni ser fiziologic pe el și în jurul gaurilor și ștergi apoi cu un șervețel curat. Crema la fel o aplici și o lași asa. Ce mai poți face este sa amesteci într un pahar apa cu o linguriță de sare și sa stai cu buricul în apa dacă înțelegi ce zic. Dacă vrei, pot sa ți explic mai multe pe insta, eventual sa mi dai și poze sa ți zic dacă ai sau nu de ce sa ți faci griji

| Anonimul151 a răspuns:

Ai făcut o mare prostie ca ti ai pus piercing. Și ți ai pus și în buric. Tu nu te gândești ca se poate infecta?

Cel mai probabil acel lichid alb este puroi. Pentru că nu e ok să îți pui în buric piercing. Ai vrut doar să fii la moda sau de ce ți au pus? Dacă faci și sport normal ca nu e în regulă, ca nu e benefic. Ar trebui să scapi de el cât mai repede.

| Cerasela14 explică (pentru Anonimul151):

Nu neg varianta de a fi puroi, însă eu folosesc și creme care sunt albe și automat când le aplic pe rană intra inclusiv în interior, iar după ce bag piercingul la loc sa iasă acel lichid alb! O sa îmi iau crema pe baza de antibiotic iar dacă nu va schimba nimic voi merge la medic!