| ValentinaAida a întrebat:

Buna! Am nevoie urgent de sfatul vostru, mi-am dat un piercing in buric acum ceva timp, se infectase, l-am tratat apoi s-a vindecat iar acum am văzut ca mi s-a format o basicuta și din ce in ce mai mult s-a mărit cu un lichid in interior, mereu am dezinfectat cu ser fiziologic cu tot ce a trebuit, cum o pot trata sau ce trebuie sa fac? Piercingul mi-e necaz sa îl scot, va pot da poza cu el pe Instagram sa-mi exact dacă este infecție sau o iritație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu ai avut ce face... bani aruncați pe geam și multă suferință! Corpul nu-l acceptă... Sunt persoane care nu pot purta decât anumite materiale; la altele au reacții adverse: puroi, iritații, locuri dureroase etc. Mergi la medic neapărat! Numai bine!

| ValentinaAida explică (pentru Caro34):

Nu pot merge la medic sunt in UK, îl pot scoate?

| Caro34 a răspuns (pentru ValentinaAida):

Tu singură, nu! Acolo e o gaură! Ia o cremă cu antibiotic (gentamicină, tetraciclină etc.) și Octenisept. Dacă nu se vindecă în 7 zile trebuie să ți-l scoți! E posibil ca materialul din piercing să nu fie acceptat de corp sau să nu fi fost pus în condiții de sterilitate totală! Numai bine!

| Caro34 a răspuns (pentru Caro34):

Diprogenta este cu gentamicină însă folosită îndelungat și-a pierdut efectul! Trebuie schimbată!

| ValentinaAida explică (pentru Caro34):

Îți Multumesc frumos de sfat!

| sammie a răspuns:

Din ce spui tu... Este o infecție.