| IoanaPuppy31 a întrebat:

mi-am inceput recent si brusc viata sexuala iar de cateva zile am mici dureri la zona ovarului stang e vorba de o raceala sau pentru ca mi-am inceput viata sexuala? Sau ce motive ar mai putea fi? Prefer sa nu merg la ginecolog cu mama mea pentru ca sunt minora si parintii mei sunt foarte stricti si nu as vrea discutii insa am sa merg daca o sa persiste durerea. Dar ma tot intreb ce o fi,nu e o durere mare. Ultimul contact sexual l-am avut ieri,penultimul acum o saptamana si ar trebui sa imi vina ciclul cam peste o saptamana si ceva dar mi s-a dereglat de la dezvirginare si nu stiu sigur cauza. Dau fundita pentru cel mai bun raspuns, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

In teorie nu are nici o legatura directa cu actul sexual, cel putin la femei, ovulul apare si cu si fara act sexual (cu partener sau fara), fata de baieti unde mai ales la inceput, testiculele sunt "trezite" de actul sexual si pot fi fortate la inceput (iar, cu partener sau fara)

asa ca ori e o raceala
ori
cand te duci la ginecolog, ITI DAI PARINTII AFARA, nu vor sa iasa, nu te dezbraci, iar apoi vorbesti cu doctorul si ii spui ca stii ce e aia confidentialitatea doctor-pacient si ca NU vrei sa afle parintii tai ca nu mai esti vigina

iar celor carora li se pare ca am spus o tampenie, va felicit, insa incercati sa ganditi singuri: ce e mai bine? o fata care face sex protejat si care macar cere ajutor pe unde poate sau una care sufera pana se sinucide pentru ca o HARTUIESC parintii d'aia?

8 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Eu zic ca mai puteai astepta un pic cu dezvirginarea, daca partenerul a fost mai brutal se poate sa iti fi cauzat ceva leziuni. Ocupa te de scoala, mai incolo o sa iti para rau.Incearca la farmacie, poate stiu farmacistele si iti dau ceva, lor poti sa le spui.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Raducons):

Wow, incearca sa inveti sa citesti... TOT
DEJA e dezvirginata, si are niste probleme pe care nu le-a avut inainte de asta, asa ca lasa cliseele si incearca sa fii de ajutor... REAL... DACA POTI!

| Raducons a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Eu cred ca tu nu percepi bine lucrurile, citeste mai bine ce am zis.
Pe site-ul asta isi dau cu parerea toti copii, mai bine te abtineai, stiu sa citesc, iti doresc sa ajungi sa fii macar ca mine.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Raducons):

Eu cred ca nu ai dat nici un argument cu mesajul asta
asa ca vorbesti ca sa te simti tu superior
moment in care evident ca NU vreau sa ajung ca tine
intai bati campii, dupa care arunci cu noroi doar ca vezi doamne ce destept esti tu... multumesc, NU MULTUMESC!

sa cresti mare!

| Raducons a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Bine daca vrei sa ai ultimul cunvant, nu mai comentez

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Raducons):

Saracutul de tine, nu ai nici un argument, dar te retragi "victorios"
manca-l-ar mama de copchil ciclop!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Poate fi vorba de o răceală la ovare ( anexită ), sau poate fi vorba de o altă problemă la ovar ( chist ovarian sau ovar polichistic ).

Iar senzaţia de usturime/arsură la urinare se poate datora anexitei sau unei răceli/infecţii urinare.

Bănuiesc că testul de urină l-ai făcut fără recomandarea medicului ( altfel punea şi diagnosticul şi primeai tratament )...

Să mergi la medicul de familie şi să CERI o Trimitere la GINECOLOG, îţi faci apoi Programare şi mergi la consult.

O să-ţi facă analize COMPLETE de urină şi o ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor.

În urma analizelor îţi va pune diagnosticul şi vei primi tratamentul aferent.

| IoanaPuppy31 explică:

Toate contactele sexuale au fost protejate