| Ely9009 a întrebat:

Simt o durere in jurul ovarului drept de ieri seara, se intensifica cand merg sau cand urinez, urinez greu, am si dureri de spate si am avut o secretie vascoasa, la inceput maronie apoi incolora, sunt la mijlocul ciclului, in perioada ovulatiei, deci nu cred ca poate fi vorba de simptome premenstruale. Sa fie o raceala la ovare? Sau simptome de sarcina?! Mentionez ca ciclul mi-a intarziat cateva zile luna trecuta, nu mult, si alaltaieri dupa masa am avut o "patanie", am pus intrebari in legatura cu asta, dar nu cred ca in caz de sarcina as avea simptome dupa 1-2 zile, right? Astept raspuns, multumesc!

3 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Din pacate nu iti pot spune sigur dar ar putea fi o raceala, asa cum crezi si tu. Incearca sa te tratezi zilele astea si vezi daca te simti mai bine. Sa ai tot timpul ceva cald la burta, la spate-poate o perna-.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( dacă nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Aceste simptome & dureri pot apărea, uneori, în perioada ovulaţiei.

Ori, poate fi vorba de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare; în cazul tău, la cel drept ).

Mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la ginecolog ( pentru ecografie ovariană/pelvină sau transvaginală ).

În privinţa secreţiei/scurgerii maronii, aici este o altă "discuţie" :

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul scurgerilor maronii sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai intretinut relatii sexuale?