| IngerAlb a întrebat:

Mi-au aparut niste bubite mici si albe pe brate si nu imi dau seama de la ce. Nu ma deranjeaza, dar le simt cand ating pielea. arata ca niste cosuri. Mentionez ca am fost la mare si mi s-a jupit pielea. Deci... De la ce poate fi si cum pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pot fi cosuri simple, dar poate fi si o dermatita (de fapt cosurile sunt si ele o forma de dermatita, cauzata de excesul de sebumm - dermatita seboreica). In cazul tau, aceasta afectiune este un efect al expunerii indelungate la soare. Cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog, sa-ti prescrie un tratament, poti incerca sa folosesti alternativ masti cu iaurt si masti cu miere, dupa baie sa clatesti zonele afectate cu ceai de musetel, dar efectul nu este garantat.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Câți ani ai? Probabil că ești adolescentă, toți adolescenții au așa ceva și ele sunt coșuri. Dacă nu îți apar pe față, bucură-te că îți apar altundeva, pe brațe. Și eu am avut și mai am un pic. Eu mă dau cu pudră de talc ocazional și mi le usucă. Însă, îmi pare rău, dar nu poți scăpa de ele. Ele sunt semnul că te maturizezi. Dar nu te teme, vor dispărea pe la 18-20 de ani. Sănătate să ai!