| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e jena sa pun aceasta intrebare dar nu am incotro. Am scaun cu sange. De fiecare data cand merg la toaleta pentru a face treaba mare trebuie sa ma fortez si din aceasta cauza ma doare foarte tare anusul, cand ma sterg vad sange pe hartie. Tin sa precizez ca nu am scaun de 2 ori sau o data pe zi cum ar fi normal, ci o data la 2 zile sau poate chiar 3 zile. Mi-e rusine sa merg la un doctor. Credeti ca este normal? Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti constipata si ai niste fizuri anale si, posibil, hemoroizi. Ar trebui sa te duci la medic. daca nu vrei, poti incerca sa corectezi constipatia cu un stil de viata sanatos: multe fructe si legume, fara dulciuri, bauturi acidulate, prajeli, minim o ora de exercitiu fizic intens pe zi, fara fumat, alcool, minim 2, 5 litri de apa pe zi. daca in doua luni de respectarea stricta a regimului asta nu ti se regleaza tranzitul intestinal, va trebui sa te vada un medic.

| Zenithf a răspuns:

Nu este normal, ai facut hemoroizi sau fisuri anale. Trebuie sa ai grija cu alimentatia sa manci supa si mancare bogata in fibre, sa mergi pe jos minim 1 ora zilnic, sa nu stai prea mult pe scaun, sa te speli pe fundulet zilnic si dupa fiecare scaun, sa nu fie apa nici prea rece si nici prea calda. Dupa spalare te ungi cu alifie de galbenele, dar asta merge numai daca ai doar fisuri, dupa stiinta mea hemoroizii nu dispar decat chirurgical.

| microsedd a răspuns:

Nu este normal si ar fi bine sa mergi la doctor ceea ce ai tu se cheama fisuri anale si apar la persoanele care au constipatie de obicei, ca sa scapi de constipatie ar fi bine sa faci ceva schimbari in dieta ta adica sa manancimai multe supe fructe silegume proaspete, cereale in general alimente care contin fibre si eventual daca ldieta ta contine in principal carne ar fi bine sa mai reduci cantitatea de carne (cel mai tare constipa carnea prajita) dar ca sa se rezolve problema cu sangele ar fi bine sa mergi si la medic inainte de a adopta orice regim, nu trebuie sa iti fie rusine fisurile anale sunt destul de comune si doctorii sunt obisnuiti cu asa ceva. sanatate

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~Gabriela draga nu ai de ce sa te rusinezi deloc este ceva natural sa vorbim de problemele de sanatate fizica sau spirituala.Pentru probleme cu stomacul bea ceai de sunatoare si de musetel, sunatoarea curata trupul si fizic si energetic foarte bine iar musetelul dezinfecteaza.Esti foarte inchegata la stomacel si de aici si problema ta.Nu asteptat sa iti spuna stomacul cand sa te duci la toaleta si nici rinichii tu esti stapana pe trupul tau nu trupul pe tine, este normal daca stai multe zile in intestinul gros se depune o cantitate mare de alimente care nu sunt necesare organismului si de aici si greutatea de eliminare si fortand se sparg vase de sange exact ca si atunci cand ne fortam si ne curge sange pe nas. Dupa ce bei acele ceaiuri, daca tot asa inchegata esti la stomacel nu ai alta varianta(asa faceam eu cand mai pateam ca tine)mananca niste prune sau mere si bea lapte ca sa te imoi putin la stomac apoi ca sa revina totul la normal mananca paine coapta (pe plita) si cu putina branza.Continua sa bei ceaiururi si mananca usturoi si multe vegetale si bea multe lichide 1/2 l pe zi(apa sau suscuri naturale direct din fructe sau legume daca in caz ai storcator de fructe).Eu personal nu fac de 2 ori pe zi in nici un caz treaba mare ci chiar 1/2 zile dar asa mi-am invatat organismul asa mi-am educat trupul, numai cand alimentatia este in cantitati mari vizitez toaleta mai mult decat sunt obisnuit.Nu este neaparat sa faci de 2 ori pe zi,depinde de fiecare in parte, fiecare cu trupul si firea lui. Daca in caz dupa aceste probleme medicale persista si dupa aceste solutii naturale(fara medicamentatii) este normal sa le spui parintilor problema ta si sa mergi la doctor, nu ai de ce sa iti fie rusine toti suntem cu nevoi fiziologice este ceva natural.Incearca sa ai mai multa incredere in viata si in tine si fara teama si indoirea de sine si incearca sa digeri evenimentele din viata ta si din trecut/prezent si trateaza-le ca atare ce spun acum este la nivel subtil,orice boala pleaca de la nivelul energetic, acestea afecteaza sistemul digestiv si de aici si problemele de sanatate. Iubirea este solutia pentru orice problema. Fara frica ai Incredere in Inima ta ai sa reusesti numai daca crezi in Inima ta si in Viata, iti sunt alaturi ca multe alte suflete de asemenea si o sa reusim impreuna asa ca Fi Tare.Multa Sanatate Curaj Lumina si Iubire iti Doresc~*~http://www.youtube.com/watch?v=xu_35IDV_zs&feature=channel_video_title