| ursuletpanda a întrebat:

Mi-e putin jena, dar nu am incotro, trebuie sa va spun.Aseara,am mers sa fac pipi.Nu stiu de ce, dar am obiceiul sa mai stau cateva minute dupa..."pe tron". In timp ce butonam telefonul, am simtit ca imi picura ceva din fund.(am facut doar pip. u s.reaba marehappyM-am sters si am vazut pe hartie ca e sange. Mi-a curs destul de mult...imi picura pur si simplu. Faza e ca acum 3 zile am incarcat sa fac sex anal cu prietenul meu, dar ne-am oprit pentru ca m-a durut prea tare. I-am spun si lui si mi-a zis ca nu crede sa fie posibil din aceasta cauza sa sangerez, daca era din "cauza lui"trebuia in acea seara, nu dupa 3 zile.Mai am o varianta:de felul meu is putin constipata.De aproximativ o luna, ma cam doare cand fac treaba mare, cred ca din cauza ca in urma cu o luna m-am fortat prea tare ca sa pot face(trecusera 3 zile si eu nu am avut scaun).
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti care ar putea fi problema. Mi-e frica si sa nu am ceva grav, caci totusi nu mi se pare normal. E posibil sa am ceva hemoragie interna, sau ceva de acest gen? Am uitat sa precizez ca in tot acest timp nu am avut scaun cu sange, aseara a fost prima data. Dar era exagerat, in orice caz.Va rog sa imi raspundeti cat de urgent.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sex anal? Ruptura de muşchi ce crezi că spune? Poftim efectul acum!
Îţi meriţi soarta dacă nu te documentezi privind efectele negative ale sexului anal. Dacă ai avea 10 orificii, pe toate ai fi de acord să fie penetrate?
Mergi la un control medical de specialitate (ginecologie pentru un tuşeu rectal) să vezi exact dacă sunt probleme de genul hemoroizi, rupturi de muşchi, constipaţie, etc., ecografie abdominalo-pelviană.
Mai poate fi şi o iritaţie a colonului dacă ai consumat alimente condimentate puternic (piper, ardei iute, etc.).
Învaţă să te speli după fiecare defecare, nu să te ştergi cu hârtie (poţi folosi şerveţelele umede pentru copii).
Nu te cert dar nu faci bine, este vorba de sănătatea ta nu plăcerea partenerului. Tu vei avea de-a face cu medicii, nu el.
Gândeşte de două ori înainte să te nenoroceşti. Niciodată să nu transpui filmele pentru adulţi cu viaţa reală. Sunt două lucruri total diferite.
Sănătate şi maturizează-te.
Pa, pa.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai niste hemoroizi, produsi de constipatie si agravati de tentativa de sex anal. Oricat ti-ai dori, tu nu vei putea face sex anal niciodata fiindca te va durea si vei sangera.
Nu ai hemoragie interna si nici nu e grav. Du-te la farmacie si cere unguent Hemorzon. Cu el te ungi bine de 2-3 ori pe zi, bagand cu degetul si inauntru. Inainte de fiecare ungere si dupa scaun, te speli bine la fund cu apa putin calduta (calaie). Nu stai niciodata in cada cu fumdul in apa fierbinte, faci doar dusuri. Incerci sa nu fi sedentara, faci mult sport si combati pe cat posibil constipatia (multe fibre, multe lichide, mult sport, mai putina carne si dulciuri). Daca sangerarile continua, trebuie sa te vada un chirurg, poate ai nevoie de operatie pentru scoaterea hemoroizilor.

| JeSa a răspuns:

Buna!, b. e din cauza ca el te-a penetrat ca altfel nu se succeda aceasta treaba cu sangele, de ex. de ce nu ti-a curs acum o luna nefăcând treaba cu sexul ana. i de ce ti-a curs acum?, gandeste-te ca aceasta e si cauza deoarece o astfel de practica este inoportuna si dureroasa, si traumatizant daca tu nu esti convinsa ca vrei sa il practici.Persoanele care fac asa ceva de mai mult timp prefera sa faca o clisma cu doua ore inainte. Alegerea iti apartine. Insa curatenia este regula de baza pentru jocul in zona. Apropos daca nu esti lubrifiata bine altfel, risti sa te doara si chiar sa te ranesti. ps. Regula de aur este dorinta: fa sex anal daca doar daca vrei asa ceva cu adevarat!, Cel mai bine sa te duci la doctor daca povestea cu sangele continua!, Ok, sa auzim de bine, pa!

Alte răspunsuri
| JeSa a răspuns:

Ptr. metamorfoz dar citeste bine ceia ce i-am zis eu!winking, intokmai sa se prezinte la doctor. dar mai bine citestewinking si cu muritul numai fi asa de superstitios(-oasa) happy!, fara a dramatiza nu se poatewinking?

| JeSa a răspuns:

Metamorfoz ba stiu ca se poate muri din orice. dupa spusele tale, dar noi ce facem? speriem fata? oh nu! deci uite cum sta treaba. eu una tin sa te felicit pentru. ceia ce stii despre chirurgie si cedez!, sper ca ai inteleswinking!, Cu totii vom ajunge in Terra!, Pace, relax! happy pssss.: totusi mi-a placut faza cu tine si ceilalti useribatting eyelashes tu jucand pe chirurgul(a), brigaela pe farmacista, Daniel pe durul. ahh laughing happy tongue glm. Numai bine, Pa!

| JeSa a răspuns:

DanielBV te pup!, ursuletpanda ma bucur ca te-ai rezolvatbatting eyelashes, ca esti binetongue, Toate cele bune!happyJessywinking

| mioara a răspuns:

Du-te la dr urgent

cami
| cami a răspuns:

Stai linistita, nu e deloc grav. Multe fete patesc asta, zilnic. Urmeaza strict instructiunile brigaelei, si zi-i merci, ca nu se umfla si/sau sa te doara. Acum doi ani, o pateam si eu.
1. Nu mai purta chiloti tanga, si nu te spala cu apa fierbinte. calduta--> rece.

| metamorfoz a răspuns:

@Legiuitoarea si Daniel: de ce o certati asa si ii "bateti din palme" ca-si merita soarta... e atata lume care face acelasi lucru si nu pateste la fel. N-ar trebui sa merite aceeasi soarta toti cei care fac asta? Unde-i echitatea?
Ea a patit asta pentru ca, probabil si doamne ajuta sa nu fie decat atat, are niste hemoroizi de care ori n-a stiut ori n-a tinut cont.
Constipatia cronica are cel mai frecvent drept consecinta aparitia hemoroizilor. Daca constipatia nu ai avut-o dintotdeauna si-a inceput de la o vreme atunci cam ii bai, vorba ardelenilor(ca n-am inteles exact cum esti asa de felul tau dar te doare de o luna din senin cand faci treaba mare?). N-am prea multe detalii de la tine dar, asculta-ma ce-ti spun: sangerarile asa in picaturi cum le descrii tu nu au decat 2 mari cauze: ruptura de hemoroizi sau un proces tumoral vegetant lezat la nivel inferior aproape de rect. Daca era o sangerare datorata unei iritari a colonului pe fondul unei alimentatii condimentate cel mai probabil ea nu se facea vizibila asa, in picaturi, ci ar fi fost integrate, amestecate in materiile fecale cu schimbarea aspectului lor. E important sa stii sa faci diagnostic diferential!
Deci, ori ruptura de hemoroizi ori proces tumoral vegetant lezat in apropierea rectului de unde sangele poate aparea in picaturi!
Cel mai bine te poate lamuri un chirurg (atentie, nu ginecolog!), chirurgii se ocupa cu asa ceva! Iti va face un tuseu rectal in prima faza iar daca asta nu e relevant urmeaza si-o colonoscopie (o endoscopie) care va fi cea mai concludenta!
In tot cazul si dac sunt hemoroizi sangernzi si daca e tumora, tot trebuie tratat.Eu zic sa nu stai asa si sa mergi sa vezi despre ce e vorba! Poate fi chiar vital daca chiar e tumora! Nu sta cu Hermozonul ca nu-i bine.Hemorzonul e pentru crizele de hemoroizi si se foloseste pe termen scurt si nu substituie tratamentul chirurgical.
Mult succes!

PS: chiar mi-a placut chirurgia dintotdeauna.winking
Ah si inca ceva: nu e nicio ruptura de muschi sau ceva de genul asta...muschii sfincterului anal sunt foarte elastici, iar daca era ruptura musculara sigur erai intr-un stadiu de nu stateai tu pe forum sa ne intrebi pe noi ce e de facut.winking

Daca mai vrei sa ma intrebi ceva iti stau la dispozitie pe privat, chiar iti pot recomanda unde sa mergi.

| metamorfoz a răspuns:

Cami, cum poti sa afirmi cu atata nonsalanta "stai linistita, nu e nimic grav"? De unde stii tu despre ce e vorba la ea? Cred ca e suficient de grav sa-ti curga sange in picaturi pe anus incat sa nu i se recomande statul acasa cu fundul in sus pe Hemorzon...Doamne sfinte!
Nu scumpa, nu sta acasa cu Hemorzon-cel mai ieftin antihemoroidal care se administreaza in crize acute de mancarimi sau durere in scop paliativ. Crede-ma, stiu ce vorbesc. Nu vreau sa te agit, sa te nelinistesc... dar e mai bine sa fii precaut.Am vazut prea multe pungi de anus contra naturii care m-au deprimat, ca sa pot le dau in cazuri d-astea dreptate sustinatorilor de unguente antihemoroidale!
Ce ai tu e de cercetat de catre medic nu de "tratat" pe cate vreun forum de unul si altul...Doamne ajuta sa nu fie decat niste hemoroizi necomplicati si sa te trimita acasa pe Hemorzon, desi, sincer, ma indoiesc...

| metamorfoz a răspuns:

@ jesskya: stii tu ca nu se moare? iti spun eu ca au si murit oameni care prezentau aceleasi simptome si descoperiti cu fel de fel de metastaze.Sa admitem prin absurd ca ea ar pati acelasi lucru (Doamne apara-o si pazeste!), ai putea dormi linistita stiind ca tu ai sfatuit-o sa stea acasa ca nu-i nimic grav? Cred ca esti neinformata si neumblata prin sectii de chirurgie digestiva sa vezi cine si de ce zace pe acolo! Nu vreau s-o sperii pe ea, eu sunt 70-80% sigura ca-i vorba de hemoroizi... dar de ce sa nu fim precauti si sa nu luam toate variantele in calcul? E mai sanatos asa decat sa fim indolenti!

| metamorfoz a răspuns:

Te rog nu fi copil...asta nu tine de superstitie! happy Chiar se poate muri, chiar poate fi dramatic la o adica! Cu riscul de a afisa un complex de superioritate, cred ca stiu mai bine decat tine despre ce vorbesc... Contrazice-ma la ce domeniu de medicina vrei tu mai putin chirurgie(e unul din domeniile care mi-au placut). Mai bine ia o carte de chirurgie ca sa intelegi ce am tot explicat.Si cand zic "carte" ma refer la acel obiect cu cu pagini, in care rasfoiesti NU pe net, ca-mi dau seama ca pe net in loc sa informezi mai degraba te dezinformezi.Fiecare are fel de fel de pareri - mai mult sau mai putin corecte sau sigure.
Sa-mi fie cu iertare, dar cand nu va pricepeti la un anumit lucru - mai ales cand vine vorba de sanatatea cuiva - nu va bagati sa dati sfaturi(cu atat mai putin unele care sa indemne la indolenta)! Imi permit sa dau acest sfat! Din punctul meu de vedere nu tradeaza decat imaturitate, ca sa nu zic lipsa de responsabilitate, pentru ca pana la urma nu e nimeni cu adevarat responsabil pe un forum de sanatatea altuia.
Multumesc!

| MisterKat a răspuns:

Sincer, sunt de acord cu ce ti-a spus Leguitoarea! Esti imatura! Fac pariu ca nu ai mai mult de 17-18 ani si tu gata la sex anal... Iti meriti soarta! Mergi la un medic. Gasesti clinici private unde te poti trata (sunt o gramada de reclame in ziare). Daca ti-e rusine sa vorbesti cu un medic, atunci de ce ai facut sex anal? Te-a obligat statul roman sa faci?! Nu. a fost alegerea ta, daca tu crezi ca face sex inseamna doar sa te $$$$$$$$ si cam atat, te inseli! Documenteaza-te mai bine inainte de a pune in practica, cine stie, poate pe viitor o sa ai probleme mult mai grave si iremediabile! Sanatate!

| MisterKat a răspuns:

Jessika, bestial raspunsul tau! Ai un simt la umorului foarte dezvoltat, felicitari! happy In rest, fata sa se documenteze foarte bine inainte de a face alte chestiuni. Daca are Internet e totul rezolvat, aflii cam tot ce vrei... Stiu ca in scolile din Romania, chestiunea legata de sexualitate e privita cu dubii. ce sa mai vorbim despre alte chestiuni... No, sanatate ursuletpanda!

| alecssandra a răspuns:

Tu fugi urgent la doctor... nu e de joaca cu sangerarile si constipatiile. tatal meu a murit de cancer de colon saptamana trecuta... du-te si fa-ti o colonscopie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai hemoroizi, cine stie. Trebuie sa mergi oricum la medic sa te consulte. Nu ti se poate pune un diagnostic fara consult. Si consultul nu poate fi facut pe net, trebuie sa fii in cabinetul doctorului, sa te poata vedea, intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a durut vreo data burta daca ai aut niste dureri mici ai o iritatie la colon trebui sa te duci la un medic dermatolog.imi spui ce pastile ti-a dat dar trebuie sa iti dea ceaiuri. ia aidiul meu salman_khan7222@jyahoo.com si intri pe mes sa vb eu sunt asistent dermatolog in Italia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu la felll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. si eu avut o problema gen sa ma usture vaginul cand fac treaba mica dar nu am avut astfel de probleme incearca cu pastile intereseaza`te eu la fel am facut am luat pastile pentru a ma vindeca de problema asta.

| PastilutzaColorata a răspuns:

Asta nu e ciclu?

| liviutorcea a răspuns:

Cel care ti-a raspuns primul(rasp anonim), banuiesc ca este vreun moderator, femeie cu siguranta, oricum e foarte proasta si are conceptiile bunicii ei(sau lui). Sexul anal este practicat de 2000 de ani. Daca era ruptura de musci era pe loc sangerare. Nici o legatura cu ce ai avut tu.

| ursuletpanda explică:

Multumesc pentru sfaturi.Am fost la doctor si mi-a spus ca am fisura anala si mi-a dat ceva supozitoare .hemorzon.Multumesc.Va pup si numai bine.Sa fiti sanatosi cu totii:*