| MarianM8777 a întrebat:

Salutare!
Ieri m-am confruntat cu o problemă tare bizară, cel puțin pentru mine. De vreo două zile nu am avut scaun, iar ieri am simțit nevoia să merg la toaletă. În primele minute de chinuială am reușit să elimin câteva bucăți fragmentate, iar apoi corpul a luat-o razna. A început să forțeze pur și simplu fara voia mea, iar durerea a fost atât de mare încât eu am încercat la un moment dat să opresc acesta pornire a corpului, lucru pe care l-am reușit. După aproximativ o oră am mers din nou la toaletă fiindcă mă simțeam foarte rău și știam că trebuie rezolvată problema și din nou... Scaunul era acolo, trebuia eliminat, iar corpul forța singur, fără ca eu să vreau neapărat să fac asta. Cu dureri imense am reușit să elimin și când m-am uitat în toaletă...era un scaun lung și gros cât brațul meu. Și sânge, desigur.

Sincer mi-e și rușine de ce scriu aici, dar sunt îngrijorat și nu știu dacă ar trebui să văd sau nu un medic (nu sunt în țară și aici am asigurare pentru urgențe). Anusul doare tare și acum, la 24 de ore și mă tem să nu am probleme cu intestinele. Menționez că tot ieri am mai avut un scaun la câteva ore, de data asta normal.

Alimentația mea e normală. Obișnuiesc să mănânc legume la cuptor aproape zilnic, mazăre, orez etc. și într-adevăr mănânc și snack-uri câteodată. Mănânc așa cum am mâncat toată viața, echilibrat și normal, dar nu am pățit așa ceva niciodată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alimentatia ta trebuie sa includa multe lichide. Nu ma refer sa bei numai apa ci supe, ciorbe, mai ales in aceasta perioada, cu temperaturi ridicate. Ce spui tu seamana a constipatie.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ai fost constipat. Ia niste laxative preventiv, sau manânca fructe uscate, că au același potențial. Prune uscate, caise uscate, etc. Încearcă să manânci verzituri, și supe, ciorbe, lichide ca sa mai fluidizeze "scaunul".

| Mela1000 a răspuns:

Du-te urgent la doctor! Fă și analize să vezi dacă ai alergie la ceva(așa mi s-a întâmplat mie).

| protozoidzZOOM a răspuns:

Cel mai indicat lucru dacă nu ai asigurare medicala este sa suni la medicul de familie pe care îl ai în România sau un asistent/doctor cunoscut.
Probabil sa ai și hemoroizi, sau o constipație mai severa.
Daca totuși nu ai cum sa dai de un doctor sau măcar un asistent du te la farmacie și spune problema acolo sigur doamnele sau domnii îți vor recomanda un medicament bun, nu uita și de clisma dacă nu reușești cu medicamente sau cu fructe (prunele știu ca funcționează). Clisma o poți face tu acasă, iti dai comanda de pe net.
Elimina pentru o perioada sucurile acidulate, încearcă sa bei doar natural și apa cu înghițituri mici și dese, și tine o pe supe și ciorbe, pentru ca din ce ai scris tu e destul de grava constipația, nu uita de laxative.
Dacă după toate acestea încă te forțezi e foarte probabil sa ai hemoroizi și trebuie sa consulți medicul deoarece se elimina prin operație, nu știu sa se elimine medicamentos însă te poți interesa online sau la farmacie.
Ai grija de tine!