| Anonim9117 a întrebat:

Mi se ia pielea de pe față (pe frunte, in jurul nasului, pe gât si buza de sus e "arsa pe mărgini")... imi poate recomanda cineva o masca cu produse găsite in bucătărie?
Folosesc o crema hidratanta, pe baza de apa, dar nu are nici un efect...
Astept răspunsurile voastre. (~dau fundă~)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, te rog nu mai folosii nici o crema din comert, ca-s pline de parabeni si cine stie, poate chiar aceea iti intretine iritatia si iti produce deshuamarea pielii fetei.
Foloseste: 2 lingurite de miere de albine organica, in care poti amesteca 1 lingurita de zeama din ce ai in casa: zeama de castrevete, sau morcov, sau capsuna, ori caisa foarte coapta.
Zeama de fructe sau vegetale se obtine daca dai morcovul sau castravetele pe o razatoare si apoi il storci. Ai nevoie de 1/2 lingurita de zeama, sau max 1 lingurita.
Daca nu ai fructe sau legume in casa, poti pune doar miere simpla.
Atentie, nu pune pe ochi, in rest poti pune oriunde pe frunte, pleoape, tample, obrazi, barbie si nas.
Se tine jumatate de ora si se spala cu apa calduta dupa aceea.
Daca fata este iritata si ai usturimi, se pot face 2 asemena masti pe zi.
Daca fata este rosie, in mierea de albine se poate amesteca 1 pastila de aspirina, care in prealabil a fost pisata foarte fin si amestecata cu zeama de fructe sau legume, ori cu f putina apa si apoi incorporata in mierea de albine.
Masca cu miere de albine este hidratanta, calmanta pentru o piele iritata si totodata vindecatoare, deoarece mierea de albine este cel mai bun antibiotic gasit in natura.

Practic mierea poate fii folosita direct pe: taieturi, arsuri, iritatii, bube, furuncule samd.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti mai recomand ceva, farmaciile naturiste sau cele apicole, au creme organice pe baza de miere de albine si laptisor de matca, sunt cele mai bune, indicate pentru o fata sensibila si sanatoasa.

| Anonim9117 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult.o sa încerc