| marynwtza a întrebat:

Nu pot sa pronunt literele "R" si "L" de cand eram mica. Am aflat(punand o intrebare pe acest site) ca ara trebui sa ma duc la logoped. Asa ca m-am interesat si prin zona nu e nici un logoped. Asa ca va rog sa-mi spune-ti voi cum ar trebui sa fac ca sa imi corectez acest defect singura acasa(in fata oglinzii). Spre exemplu am gasit ca cei "SS-iţi" isi tin limba intre dinti atunci cand pronunta "s" si pentru a pronunta corect trebuie sa-si tina limba la baza dintilor. Spuneti-mi cum ar trebui sa fac in cazul meu(cu literele R si L).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andre6 a răspuns:

Exerseaza pana iti reuseste, altceva nu stiu ce pot sa te sfatuiesc.bafta

| Prohesor a răspuns:

Este un copil la școală care spune I în loc de L și R.